Czy możemy zapobiegać żylakom?

Żylaki znajdujące się bezpośrednio pod skórą, każdy może zdiagnozować samodzielnie. Wyglądają jak małe zgrubienia albo duże skręcone skupiska żył o kolorze niebieskim lub purpurowym. W okolicy żylaków może wystąpić obrzęk i ból.

Żylaki powstają, gdy zastawki żylne nie działają prawidłowo. Zdrowe zastawki żył działają jak zawory, które dbają aby krew przepływała w odpowiednim kierunku. Gdy integralność żyły jest naruszona, przepływ krwi staje się nieprawidłowy. Krew spływa w przeciwnym kierunku, co powoduje gromadzenie się jej wewnątrz żyły. Taki jest mechanizm powstawania żylaków. Żylaki choć są nieestetyczne, wydają się być nieszkodliwe.

Żylaki mogą pojawić się w dowolnym miejscu ciała: na rękach, na nogach, na brzuchu, a nawet w okolicach intymnych. Hemoroidy to żylaki odbytu. Powstawaniu żylaków sprzyja otyłość i ciąża.

Osoby mające żylaki, mogą stosować proste środki zapobiegawcze, aby zmniejszyć dyskomfort.

Jeśli pracujesz w pozycji siędzącej, to pamiętaj o robieniu przerw. Raz na godzinę wstań i wykonaj parę podstawowych ćwiczeń, żeby pobudzić przepływ krwi. Całkowicie wystarczające jest wykonanie paru podskoków i przysiadów.

Jeśli masz kłopoty z żylakami, to nie dopuszczaj do zmęczenia nóg. Częste przerwy pomagają złagodzić ból. Ww celu złagodzenia obrzęku możesz spać z nogami uniesionym nieco wyżej niż zazwyczaj. Spróbuj też usiąść z nogami uniesionymi powyżej poziomu klatki piersiowej.

Jeśli masz nadwagę i nie masz jeszcze żylaków, popracuj nad zmianą stylu życia i zgubieniem dodatkowych kilogramów. U osób z nadwagą i otyłych częściej pojawiają się żylaki. Będą korzystne wszelkie ćwiczenia, które działają na mięśnie nóg. Jogging i spacery są bardzo korzystne dla całego organizmu.

Unikaj używania pasków i ciasnych ubrań, które mogą blokować krążenie krwi. Ponadto staraj się unikać krzyżowania nóg podczas siedzenia, ponieważ ogranicza to przepływ krwi.

Oprócz brzydkiego wyglądu i innych dolegliwości, żylaki rzadko prowadzą do powikłań. Jednak, jeśli żylaki są bolesne lub powodują rzeczywiście ciężkie dolegliwości, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem, aby zastosować medyczne metody pozbycia się żylaków.

Dodaj komentarz