Cztery stopnie rozwoju cellulitu

Literatura medyczna podaje podział cellulitu na cztery stopnie, w zależności od poziomu zaawansowania schorzenia. Zagłębiając się w poniższą charakterystykę, szybko zorientujesz się na jakim etapie jest Twoja dolegliwość. Medycyna akademicka oferuje naukowo udowodnione medyczne metody leczenia cellulitu, które odpowiednio zastosowane złagodzą dotkliwe objawy.

I stopień rozwoju cellulitu

W cellulicie I-stopnia na powierzchni skóry nie są widoczne żadne zmiany kliniczne. Można je dostrzec jedynie przez mikroskop. Badanie histopatologiczne wykazuje zmiany w naczyniach tkanki tłuszczowej, występuje zastój żylny i limfatyczny. Warstwa siateczkowata jest pogrubiona, przepuszczalność naczyń włosowatych ulega wzrostowi, włośniczki  rozszerzają się. Pojawiają się również mikrowylewy i wrzecionowate mikrotętniaki w żylnych naczyniach zawłośniczkowych. Adipocyty powiększają się i skupiają się w niewielkich grupach. Obrzęk wewnątrzkomórkowy wywołuje sukcesywne uszkadzanie włókien kolagenowych i elastynowych, które następnie rozpadają się.

domowe-sposoby-na-cellulit
Dobre efekty daje żel antycellulitowy

II stopień rozwoju cellulitu

W cellulicie II-stopnia, gołym okiem widać zmiany na skórze, a przy ucisku pojawia się ból. Podczas badania palpacyjnego (dotykowego), przy uciskaniu lub po napięciu mięśni skóra robi się blada i zimna oraz traci  elastyczność. W badaniu histologicznym jest widoczny przerost i rozrost włókien srebrochłonnych wokół włośniczek oraz komórek tłuszczowych. Włośniczki są znacznie poszerzone, występują mikrowylewy oraz błona podstawna naczyń włosowatych zwiększa grubość.

III stopień rozwoju cellulitu

W cellulicie III-stopnia zmiany zewnętrzne skóry nabierają charakterystycznego wyglądu „skórki pomarańczowej”. W badaniu dotykowym wyraźnie są wyczuwalne ziarnistości w obrębie głębszych warstw skóry. Pojawia się znaczny spadek elastyczności skóry, zblędnięcie i obniżenie temperatury skóry. W badaniu histologicznym można zauważyć rozrzedzenie tkanki tłuszczowej – to rezultat tworzenia nowych włókien kolagenowych, po którym następuje otorbianie niewielkich skupisk zniekształconych adipocytów, a to z kolei kończy się powstawaniem mikroguzków i mikrogrudek. Wyściółka warstwy wewnętrznej tętniczek twardnieje i pogrubia się, rozszerzają się żyłki, tworzą się mikrotętniaki i wylewy w obrębie tkanki tłuszczowej. Tworzą się nowekapilary. Zanika granica pomiędzy skórą a tkanką podskórną. Mikroguzki powiększają się i zmieniają kształt, komórki tłuszczowe twardnieją i wnikają w obręb tkanki łącznej warstw głębokich skóry właściwej. Złogi włókien i substancji podstawowej tkanki łącznej odkładają się dookoła nagromadzonych zrazików tłuszczowych – a to prowadzi do zwłóknienia tkanki podskórnej. Nasilają się zaburzenia krążenia.

IV stopień rozwoju cellulitu

W cellulicie IV-stopnia złogi kolagenu przekształcają się w twarde guzki wywołujące ucisk naczyń włosowatych oraz włókien nerwowych – potęguje się ból. Guzki są dobrze wyczuwalne, wyraźnie widoczne i bolesne. Powierzchnia skóry robi się pofałdowana. Zmiany na skórze widać nawet w spoczynku i po rozluźnieniu mięśni. Badanie histologiczne wykazuje zanik struktury zrazikowej tkanki tłuszczowej. Zraziki tłuszczowe otoczone przez mocno zwłókniałą tkankę łączną tworzą liczne guzy. W obrazie mikroskopowym widoczna jest rozlana liposkleroza, co zwykle poprzedza poważne zaburzenia w mikrokrążeniu. Pojawiają się także teleangiektazje, mikrożylaki i żylaki oraz atrofia epidermy.

Dodaj komentarz