Pajączki na nogach i twarzy

Pękające naczynka to problem dotyczący cienkich naczyń krwionośnych, które pojawiają się tuż pod powierzchnią skóry. Są widoczne jako czerwonawe lub niebieskawe smugi i plamy o rozgałęzionym kształcie. Pajączki powstają w sytuacji, kiedy naczynia krwionośne gwałtownie rozszerzają się w efekcie czego ich ściany ulegają uszkodzeniu. Niekiedy uszkodzone w ten sposób naczynia krwionośne nie są w stanie się zregenerować i wymagają leczenia. Pajączki najczęściej pojawiają się na twarzy, w okolicy nosa, ust i policzków, na szyi, w górnej części klatki piersiowej i na nogach.

zdrowe-nogi
Pielęgnacja cery naczynkowej

Przyczyny cery naczynkowej mogą być rozmaite, np. niedożywienie, mechaniczne uszkodzenie skóry albo problemy z systemem immunologicznym. Bardziej podatne na teleangiektazje są osoby o jasnej karnacji. Również osoby o cerze suchej i odwodnionej oraz o wrażliwej skórze częściej dotyka problem cery naczynkowej.

Od czego robią się pajączki?

Uszkodzenie skóry. Każda forma urazu lub zranienia skóry może wywoływać pękanie naczyń krwionośnych. Częstą przyczyną pajączków są rany, operacje skóry lub intensywne zabiegi kosmetyczne. Również długotrwały nacisk na skórę może być decydującym czynnikiem (np. części garderoby, pasek od torebki, okulary).

Wiek. Z upływem lat może zmniejszać się ilość kolagenu i elastyny w skórze. W konsekwencji skóra staje się cieńsza i żyły są bardziej widoczne. Wywołuje to również utratę elastyczności skóry i czyni ją bardziej podatną na uszkodzenie.

Hormony. U osób ze zmianami hormonalnymi pajączki występują częściej. Z tego powodu popękane naczynka występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zwłaszcza w ciąży, w okresie dojrzewania i menopauzy.

Czynniki środowiskowe. Oparzenia słoneczne, silne wiatry, zimno lub inne ekstremalne warunki pogodowe mogą wywoływać pękanie naczynek. Każdy wie, że światło słoneczne pogłębia ten problem, więc dobrze jest stosować kremy ochronne. Szybka zmiana temperatury otoczenie także nie jest korzystna. Przy predyspozycjach do cery naczynkowej, lepiej trzymać się z dala od sauny i unikać gorącego prysznica.

varicoz-pajaczki-zylaki

Leczenie pajączków na nogach i twarzy

Istnieją dostępne bez recepty produkty, które mogą być stosowane do łagodzenia objawów cery naczynkowej. Jeśli martwisz się pajączkami na swojej skórze, prawdopodobnie masz delikatną skórę. Miejsc, na których pojawiły się pajączki nie należy szorować, gdyż może to spowodować powiększanie się ich. Najlepszym wyjściem jest kontakt z dermatologiem, który określi przyczyny i stopień zaawansowania dolegliwości oraz zaproponuje adekwatną procedurę leczenia.

Większość metod na pękające naczynka skupia się na niwelowaniu objawów, zamiast likwidować źródło problemu.

Dobre efekty daje stosowanie tabletek, opartych na diosminie, ekstrakcie z kasztanowca, ekstrakcie z liści winorośli, witaminie C, witaminie K i rutynie, które w naturalny sposób poprawiają mikrokrążenie żylne i utrzymują żyły w dobrej kondycji oraz usprawniają ich działanie. Dobrymi opiniami cieszy się np. Varicoz.

Ważna jest profilaktyka i pielęgnacja cery naczynkowej. Do pielęgnacji cery naczynkowej najlepiej nadają się kremy posiadające w składzie kasztanowiec, żurawinę, ruszczyk, algi morskie i kwas hialuronowy. Składniki te zapewniają skórze odżywienie, nawilżenie, jędrność oraz zmniejszają widoczność pajączków.

Dodaj komentarz