Nadwaga po ciąży

U większości kobiet ciąża pozostawia po sobie ślad w formie nadwagi. Na szczęście, przy prawidłowym trybie życia, nadwaga ustępuje w relatywnie krótkim czasie. Jak szybko schudniesz po okresie ciąży zależy od kilku czynników.

W okresie dwóch tygodni po porodzie większość kobiet traci na wadze około sześć kilogramów. Tę wagę można przypisać przede wszystkim utracie nadmiaru płynu w ciele, masie ciała dziecka, łożysku i płynie owodniowym. Niektóre kobiety mogą stracić trochę mniej, a inne mogą stracić trochę więcej, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Szybkość utraty wagi zależy między innymi od genetyki, ogólnego stanu zdrowia, diety i ćwiczeń fizycznych.

piperinox

W kolejnym okresie utrata wagi postępuje dalej, ponieważ macica kurczy się z powrotem do normalnej wielkości, a poziom hormonów spada. Organizm kobiety w okresie ciąży gromadzi w ciele co najmniej cztery kilogramy tkanki tłuszczowej. Ten tłuszcz jest potrzebny do magazynowania energii podczas karmienia piersią.

Powrót do wagi sprzed ciąży musi potrwać przez jakiś czas. Trzeba być cierpliwym. Nie ma co łudzić się, że kilogramy przybrane w okresie dziewięciu miesięcy, stracimy w mgnieniu oka. Realny jest powrót do wagi sprzed ciąży w ciągu kilku miesięcy od porodu.

Należy pogodzić się z faktem, że dopóki karmisz piersią, to minimalna nadwaga jest normalnym zjawiskiem. Te parę dodatkowych kilogramów stanowi rezerwę, która gwarantuje, że masz wystarczająco dużo energii, aby zapewnić wartościowe mleko dla swojego dziecka. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Niektóre kobiety, mimo karmienia piersią, bardzo szybko wracają do swojej normalnej wagi.

Pewne jest to, że dobry program żywieniowy i umiarkowany wysiłek fizyczny, gwarantują utratę nadwagi zgromadzonej podczas ciąży w rozsądnym przedziale czasu. Większość kobiet powraca do swojej wagi sprzed zajścia w ciążę w ciągu dziewięciu miesięcy po porodzie – pod warunkiem regularnego wykonywania ćwiczeń fizycznych i zdrowego odżywiania. Istnieją jednak takie kobiety, które pozbędą się nadwagi w ciągu zaledwie od sześciu do dwunastu tygodni od porodu!

Dodaj komentarz