ABC wybielania zębów

Biały uśmiech to powód do dumy każdej osoby dbającej o urodę. Dlatego wybielanie zębów jest popularnym zabiegiem, na temat którego można znaleźć wiele informacji w Internecie. Przyjrzyjmy się dokładniej temu zagadnieniu. Zapoznaj się z przyczynami żółknięcia zębów i dowiedz się jak bezpiecznie wybielić zęby, aby efekt był widoczny i trwały.

Dlaczego zęby żółkną?

Naturalny kolor zębów jest cechą osobniczą i zależy od wielu czynników. Z upływem czasu zęby zmieniają kolor. Przyczyny żółknięcia zębów są dwie. Po pierwsze, z biegiem czasu szkliwo staje się cieńsze i to jest przyczyna ciemnienia zębów. Po drugie, na kolor zębów ma wpływ rodzaj spożywanych pokarmów, ponieważ zęby chłoną barwniki. Dlatego u osób starszych zęby zmieniają kolor na bardziej żółty.

Istnieje jeszcze jedna przyczyna ciemnienia zębów, która wynika z nieprawidłowego leczenia. Jeśli po zabiegu pozostała w zębie martwa tkanka miazgi, wówczas ząb stopniowo ciemnieje. Przyczyną może być też wylew krwi do komory zęba lub użycie przez stomatologa słabej jakości materiałów do wypełniania kanałów. Tego rodzaju przebarwienia można również usunąć, ale w tym przypadku nie wystarcza zastosowanie żelu wybielającego i potrzebne jest ponowne otwarcie i prawidłowe wypełnienie zębów.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Zęby są wybielane poprzez utlenienie barwników, które zgromadziły się w tkankach. W tym celu używa się substancji chemicznych pod postacią żelu, które nakłada się na zęby. Najczęściej stosowane związki chemiczne to nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu. Dawniej do wybielania zębów powszechnie używano sody oczyszczonej, która aktualnie jest składnikiem wielu past wybielających zęby. Według stomatologów, używane w gabinetach substancje wybielające są całkowicie bezpieczne i nie powodują uszkodzenia zębów. Drobną dolegliwością po zabiegu może być nadwrażliwość zębów, która jest następstwem wysuszenia tkanki, i która przemija po kilku godzinach.

Profesjonalne wybielanie zębów

Jeśli masz pieniądze, które możesz przeznaczyć na ten cel, to jest to najlepsza opcja. Łatwo i szybko możesz mieć ładny uśmiech. Nawet jeśli nie lubisz wizyt w gabinecie stomatologicznym, to w przypadku wybielania zębów nie ma się czego obawiać. Zabieg trwa około godziny i jest bezbolesny a efekty widać natychmiast. Żele wybielające są coraz skuteczniejsze. Stosowane są również specjalne żele o wysokim stężeniu, które są aktywowane światłem lampy.

Samodzielne wybielanie zębów

Wybielanie zębów można także zrobić własnoręcznie, u siebie w domu. Na rynku są dostępne te same żele, które stosują profesjonaliści. Można też kupić zestawy ze specjalistyczną lampą, która przyspiesza i utrwala efekty wybielania. Samodzielne wybielanie zębów jest zdecydowanie tańsze. Pamiętaj jednak, że zęby rosną tylko jeden raz i może warto przed samodzielnym wybielaniem zębów spotkać się ze stomatologiem i upewnić się, czy środek który chcemy użyć jest na pewno bezpieczny.

Dodaj komentarz