Ból zęba – kiedy nie wolno zwlekać z wizytą u dentysty

Nic tak nie psuje nastroju jak nagły ból zęba. Nie dość że boli, to jeszcze trzeba wysupłać pieniądze na wizytę u stomatologa. Czasem to tylko delikatne ćmienie albo reagowanie na zimne lub gorące pokarmy – takie sprawy zwykle mogą poczekać dzień lub dwa. Ale są dolegliwości, które wymagają natychmiastowej wizyty u stomatologa.

biale-zdrowe-zeby

Złamany lub wybity ząb

W takim przypadku, jak najszybsza wizyta u dentysty jest niezbędna. Złamany lub wybity ząb to efekt urazu twarzy lub ust albo nagryzienia czegoś twardego. Tutaj czekanie niczego nie zmieni, tylko dentysta może pomóc. Jeśli ząb zostanie wybity, należy odnaleźć go i włożyć do pojemnika z mlekiem. Jest duża szansa, że ząb będzie można z powrotem wszczepić.

Krwawienie lub ropienie dziąseł

Tego rodzaju dolegliwości to z reguły schorzenie przewlekłe. Należy natychmiast zgłosić się do dentysty w przypadku wystąpienia obfitego krwawienia lub pojawienia się bolesnych ropni w jamie ustnej. Może to być oznaka silnej infekcji lub próchnicy. Upływający czas nie wpłynie na poprawę sytuacji, a może tylko wywołać spotęgowanie objawów.

Ciągły ból zęba

Jeśli ból zęba nie ustępuje, sytuacja może być bardzo poważna i odwlekanie wizyty u denstysty nie ma sensu. Przyczyną może być odsłonięty korzeń lub zaawansowana próchnica. Prawidłowa diagnoza może być przeprowadzona tylko w gabinecie stomatologicznym. Po zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego, lekarz zidentyfikuje źródło problemu.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek z powyższych dolegliwości, to najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się z dentystą. Nie ma na co czekać. Najlepsze to zdrowe, własne, białe zęby – im szybciej będzie zaczęte leczenie, tym lepiej.

Komentarz do “Ból zęba – kiedy nie wolno zwlekać z wizytą u dentysty

  • 13 września 2017 o 14:18

    W miejsce złamanego i usuniętego potem zęba wstawiłam implant, byłam w Eurodental i tam też super sobie z tym poradzili, lekarze świetni, pracują na najlepszej jakości sprzęcie. To była górna jedynka więc obawiałam się trochę jak to wyjdzie, ale zupełnie niepotrzebnie bo efekt jest na prawdę super.

Dodaj komentarz