Odżywianie odgrywa istotną rolę w zapobieganiu i kontroli chrób prostaty. W niektórych krajach rak gruczołu krokowego i zapalenie gruczołu krokowego występują bardzo często, w innych są sporadyczne.
Tam, gdzie podstawą diety jest tłuszcz zwierzęcy, choroby prostaty występują zdecydowanie częściej. Natomiast w krajach kulutry wschodniej, gdzie podstawą odżywiania są warzywa i chude mięso, zachorowalność na przerost prostaty jest znikoma.
Produkty spożywcze korzystne dla gruczołu krokowego
Żywność bogata w witaminę E. Oprócz doskonałych właściwości przeciwzapalnych, witamina E zapobiega twardnieniu gruczołu krokowego i ma działanie przeciwnowotworowe. Hamuje wzrost komórek nowotworowych, zwłaszcza raka piersi, okrężnicy i prostaty. Najlepsze naturalne i nieprzetworzone źródła witaminy E to: zielone warzywa liściaste, orzechy, ziarna i kiełki zbóż.
Soja i inne rośliny strączkowe. Rośliny z tej grupy wykazują silne właściwości przeciwrakowe. Mała zachorowalność na choroby nowotworowe w Japonii i Chinach, wiąże się z wysokim spożyciem roślin strączkowych. Takie same właściwości mają produkty wykonane z soi: tofu, mleko sojowe, proteina sojowa. W grupie roślin strączkowych najbardziej zalecana jest soja, ale konsumpcja innych roślin strączkowych, takich jak groch lub fasola, również wpływa korzystnie na zapobiegnie zapaleniu prostaty. Także lucerna, a zwłaszcza jej kiełki, jest bardzo ważna w zapobieganiu rakowi prostaty.
Dynia. Znalazła się wśród produktów zalecanych przy schorzeniach prostaty, dzięki wysokiej zawartości karotenoidów. Właściwości karotenoidów są bardzo szerokie. Na szczególną uwagę zasługuje ich zdolność do hamowania rozwoju raka. Podobnie korzystne właściwości ma por. Dodanie tych roślin do diety może złagodzić przerost gruczołu krokowego.
Kapusta, brokuły, rzepa. Właściwości przeciwutleniające tej rodziny uważane są za bardzo ważne w zapobieganiu wielu chorobom. Kapusta jest bogata w witaminę C, cysteinę i glukozynolany, które chronią przed nowotworami, zwłaszcza piersi, żołądka, jajników, prostaty i jelita grubego. Jest też korzystna w zapobieganiu chorób serca i układu krwionośnego.
Pomidory. Zawierają silne substancje przeciwrakowe: likopen i glutation.
Tłuste ryby (makrela, sardynki, tuńczyk, łosoś). Ryby są bogate w omega-3. Spożywanie żywności lub suplementów bogatych w omega-3 chroni przed wystąpieniem raka okrężnicy, raka gruczołu krokowego i raka piersi. Zapobiega również przerzutom i nawrotom choroby nowotworowej.
Żywność bogata w cynk. Cynk hamuje wytwarzanie dihydrotestosteronu, którego podwyższony poziom jest związany z niewydolnością gruczołu krokowego. Produkty wegetariańskie bogate w cynk: szparagi, ogóreczniki, figi, ziemniaki, orzeszki ziemne, bakłażan, orzechy nerkowca, słonecznik, cebula, fasola, soczewica, brzoskwinie, migdały, rzodkiewki, gruszki, papaje, ziarna. Produkty zwierzęce bogate w cynk: owoce morza (zwłaszcza ostrygi), wątroba, jaja.
Woda. Picie dużej ilości wody jest bardzo ważne. Zwiększenie spożycia wody może początkowo pogorszyć objawy choroby. Jednak w dłuższym okresie czasu jest bardzo korzystne.
Produkty spożywcze szkodliwe dla gruczołu krokowego
Żywność bogata w tłuszcze nasycone. Istnieje bezpośredni związek pomiędzy tłustą żywnością pochodzenia zwierzęcego i rakiem prostaty. Osobom, które cierpią na zapalenie gruczołu krokowego również zaleca się zrezygnowanie z takich produktów.
Alkohol. Przypuszcza się, że picie alkoholu może zwiększyć prawdopodobieństwo raka prostaty.
Stymulanty. Stosowanie sztucznych lub naturalnych środków pobudzających (kawa, czekolada, kakao, cola) nie jest zalecane chorym z problemami prostaty.