Zapobieganie zaburzeniom prostaty

Bezczynne czekanie na chorobę to najgorszy scenariusz. Rakowi prostaty można skutecznie zapobiegać. Najważniejsza jest odpowiednia dieta i przemyślany styl życia.

Odżywianie optymalne dla zapobiegania chorobom prostaty

Bardzo korzystne jest spożywanie produktów zawierających likopen. Likopen to naturalny przeciwutleniacz, który ma wiele dobroczynnych właściwości. Zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów, w tym raka prostaty i szyjki macicy. Najbogatszym źródłem likopenu są pomidory i przetwory pomidorowe.

W ramach profilaktyki chorób prostaty, korzystne jest włączenie do diety produktów sojowych. Mleko sojowe dostarcza naturalnych estrogenów, które wpływają na ustabilizowanie poziomu testosteronu. Badania dowodzą, iż mężczyźni, którzy mają wysoki poziom testosteronu, mają większe predyspozycje do chorób gruczołu krokowego.

Pozostałe korzystne produkty to wysokowartościowe białko (ryba, kurczak, indyk, wołowina, wieprzowina) i złożone węglowodany (błonnik spożywczy, produkty pełnozniarniste, rośliny strączkowe, warzywa kapustne).

Chcąc zapobiec schorzeniom prostaty należy unikać cukru oraz mleka krowiego. Badania wykazują, że mężczyźni, którzy spożywają dużo mleka, częściej odczuwają dolegliwości gruczołu krokowego.

Ćwiczenia fizyczne i styl życia

Bardzo korzystne dla zdrowia gruczołu krokowego są ćwiczenia aerobowe, ponieważ poprawiają krążenie krwi i ruch limfy. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu zastojów płynu ustrojowego w obrębie gruczołu krokowego i zmniejszają ryzyko powstawania stanów zapalnych. Ćwiczenia zapobiegają również powstawaniu otyłości, która zwiększa ryzyko rozwoju raka prostaty.

Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty. Spośród alkoholi, korzystne jest jedynie czerwone wino, ze względu na zawartość przeciwutleniaczy.

W zapobieganiu rakowi gruczołu krokowego, korzystne jest stosowanie suplementów wzmocniających układ immunologiczny. Zalecane są: przeciwutleniacze, selen, witamina E i witamina D. Badania nad polifenolami, które znajdują się w czerwonym winie i zielonej herbacie wykazały, że powstrzymują wzrost raka gruczołu krokowego.

Istnieją również alternatywne metody profilaktyczne: homeopatia, ziołowe ekstrakty i suplementy diety. Dobre efekty daje chelatacyjne oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich, które mogą osłabić układ immunologiczny.

Pamiętaj, że regularne kontrolowanie gruczołu krokowego pomoże szybko zareagować, jeśli będzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz