Leczenie wypadania włosów poprzez klonowanie mogłoby być doskonałym sposobem na pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości. Odzyskanie gęstych włosów bez konieczności inwazyjnego zabiegu chirurgicznego to kusząca perspektywa. Jednak, czy każdy może dostać nowe, sklonowane włosy? Czy jest to w ogóle możliwe?
Badania nad klonowaniem włosów prowadzone są od wielu lat. Od długiego czasu naukowcy szukają alternatywy dla przeszczepiania mieszków włosowych. Dotychczas stosowana metoda to skomplikowany zabieg chirurgiczny, który polega na pobieraniu fragmentów owłosionej skóry i przeszczepianiu ich w łyse miejsca na głowie.
Jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń w poszukiwaniu nowych rozwiązań w dziedzinie leczenia wypadania włosów, są eksperymenty które mają na celu klonowanie włosów. Hodowla mieszków włosowych to najbliższa przyszłość w leczeniu wypadających włosów. Wytworzenie w warunkach laboratoryjnych mieszków produkujących naturalne włosy jest niezwykle trudne. Do tej pory nikt nie osiągnął sukcesu. Ale czy realnie możemy oczekiwać, że ta metoda stanie się dostępna w najbliższej przyszłości?
W dziedzinie klonowania włosów prowadzone są intensywnie badania genetyczne i molekularne i w nich należy upatrywać rozwiązania problemu wypadania włosów.
Teoretycznie, proces klonowania miałby polegać na pobraniu komórek mieszków włosowych i przeniesieniu ich do laboratorium, gdzie byłaby możliwość wyhodowania w pełni funkcjonalnych mieszków włosowych. Kolejnym krokiem byłoby przeniesienie wyhodowanych komórek do skóry głowy. Niestety, musimy poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat, aby taka terapia była możliwa.
Oczywiście klonowanie włosów oferuje ekscytujące możliwości leczenia utraty włosów w przyszłości. Na razie mamy do dyspozycji aktualnie dostępne metody, które chociaż nie są idealne, to jednak skutecznie pomagają odzyskać włosy.