Zielona herbata na wypadanie włosów

Zielona herbata jest dobrze znana z licznych korzyści zdrowotnych, jakie są efektem włączenia jej do codziennej, zdrowej diety. Coraz więcej badań sugeruje, że herbata, którą dotychczas stosowano ze względu na ogólne wzmocnienie zdrowia, jest również skuteczną naturalną terapią przeciwko wypadaniu włosów. Zgodnie z wynikami badań, które przeprowadzili koreańscy naukowcy, zielona herbata może skutecznie zapobiegać głównej przyczynie wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zielona herbata stymuluje wzrost włosów, ponieważ jest bogatym źródłem flawonoidów, polifenoli, witaminy C i witaminy E. Czy istnieją naukowe dowody na to, że zielona herbata może zapobiegać łysieniu?

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, na które chorują mężczyźni i kobiety. Naukowcy uważają, że przyczyną łysienia typu męskiego są dziedziczone predyspozycje genetyczne. Wbrew nazwie, łysienie typu męskiego dotyczy również kobiet. Jest ono związane z hormonem o nazwie DHT, który produkują narządy płciowe męskie (jądra) i kobiece (jajniki).

Czy zieloną herbatę można traktować jako ziołowy lek na łysienie androgenowe?

Naukowcy od dawna wiedzą, że zielona herbata zawiera antyoksydanty, które sprawiają, że jest ona korzystna dla wielu aspektów zdrowia. Grupa naukowców z laboratorium w Korei przeprowadziła badania, których celem było sprawdzenie, czy te same antyoksydanty mogą przeciwdziałać łysieniu. Wyniki badań okazały się bardzo obiecujące. W badaniu działania zielonej herbaty na mieszki włosowe wzięła udział grupa ochotników. Naukowcy usunęli mieszki włosowe w fazie wzrostu, a następnie eksponowali je na wyodrębnione składniki herbaty. Szokujące efekty osiągnięto przy badaniu EGCG – pochodnej katechin występującej w zielonej herbacie. Stwierdzono, że zwiększyła się żywotność mieszków włosowych i ich zdolność do produkowania włosów. Jest to bardzo ważne odkrycie, ponieważ DHT powoduje niszczenie mieszków włosowych i to jest fizyczna przyczyna łysienia androgenowego.

Jak używać zielonej herbaty do pielęgnacji włosów?

Naukowcy odkryli, że EGCG, gdy jest połączony z etanolem i stosowany miejscowo na łysiejące obszary skóry, działa jak prawdziwy, ziołowy preparat przeciw wypadaniu włosów. Naukowcy uważają, że etanol ułatwia i przyspiesza wchłanianie dobroczynnych substancji przez korzenie włosów. Stosowanie zielonej herbaty na skórę głowy lub stosowanie produktów do pielęgnacji włosów zawierających zieloną herbatę również jest korzystne, jednak alkoholowy wyciąg z zielonej herbaty daje dużo lepsze efekty.

Bardzo ważne jest, aby rozpocząć leczenie łysienia jak najszybciej. Zacznij stosować kurację natychmiast, gdy tylko zauważysz, że włosy są przerzedzone. To znacznie zwiększy szanse na odzyskanie włosów. Jeśli mieszki włosowe będą zbyt długo pozostawać nieleczone, wówczas bezpowrotnie stracą zdolność funkcjonowania, a łysina stanie się niemożliwa do wyleczenia.

Komentarz do “Zielona herbata na wypadanie włosów

  • 14 lutego 2021 o 00:52

    Ciekawe. Do tej pory myślałem, że zielona herbata jest dobra na odchudzanie i detoksykację. A tu okazuje się, że likwiduje również łysienie. Muszę poszukać więcej informacji na ten temat i możliwe, że zdecyduję się wypróbować zieloną herbatę w ten sposób, bo w tej kwestii mam spory deficyt. Dzięki.

Dodaj komentarz