W zachodnim świecie kurkuma znana jest głównie jak przyprawa o orientalnym charakterze, ale w niektórych rejonach jest uważana za naturalne źródło zdrowia. Od kilku tysięcy lat kurkuma jest stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej ajurwedzie. Czy zdrowotne właściwości kurkumy są potwierdzone naukowymi badaniami? Jak stosować kurkumę, aby osiągnąć wieczne zdrowie? Czym różni się ekstrakt kurkumy, od sproszkowanej przyprawy dostępnej w sklepie spożywczym?
Kurkuma jest wieloletnią rośliną z rodziny imbirów, która pochodzi z Azji. Do celów spożywczych i leczniczych wykorzystuje się podziemne pędy rośliny, których główną cechą jest wysoka zawartość kurkuminy. Oprócz tego, kurkuma zawiera również inne korzystne mikroelementy i witaminy.
Kurkuma działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie, łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz ochrania wątrobę i serce.
W ostatnich latach naukowcy prowadzą intensywne badania, które potwierdzają efekty zdrowotne spożywania kurkumy. W kuchni kurkuma jest powszechnie stosowana jako przyprawa w orientalnych potrawach, która jest dodawana ze względu na ostry smak i intensywny, żółty kolor.
Korzyści zdrowotne z jedzenia kurkumy
Wątroba i układ trawienny. Bardzo ważną rolę w oczyszczaniu układu krwionośnego z toksyn pełni wątroba. Jednak istnieje wiele czynników, które rozregulowują wątrobę. Stres, niezdrowa dieta, alergeny i zanieczyszczenia zmniejszają wydolność wątroby. Natomiast kurkuma wspomaga produkcję żółci, co skutkuje przyspieszeniem detoksykacji i odtruwa wątrobę. Stymulacja produkcji żółci pomaga również w trawieniu tłuszczu i białka a także łagodzi zgagę, wzdęcia i poprawia pracę jelit.
Układ sercowo-naczyniowy. Kurkuma zapobiega powstawaniu cholesterolu LDL, który może prowadzić do zawału serca lub udaru. Kurkuma dostarcza także witaminę B6, która pełni ważną rolę w redukowaniu ryzyka chorób serca.
Reumatoidalne zapalenie stawów. Kurkuma ma bardzo silne działanie przeciwzapalne. Badania skuteczności kurkumy wykazały poprawę objawów zapalenia stawów, między innymi zmniejszenie sztywności porannej i obrzęków stawów, a także osłabienie bólów stawów. Ponadto, kurkuma może przynosić ulgę w innych stanach zapalnych, takich jak schorzenia nadgarstka albo artretyzm.
Nowotwory. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w kurkumie chroni organizm przed wolnymi rodnikami i pomaga eliminować komórki rakowe. W badaniach klinicznych wykazano, że kurkuma ułatwia chemioterapię i radioterapię. Potwierdzono skuteczność w leczeniu raka okrężnicy, raka sutka, raka gruczołu krokowego, raka trzustki, raka przełyku, raka jamy ustnej, szpiczaka mnogiego i białaczki dziecięcej.
Terapeutyczne właściwości kurkumy są korzystne także w chorobie Alzheimera, chorobie Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, cukrzycy typu 2, łuszczycy i zaćmie.
Korzyści zdrowotne kurkumy można spotęgować spożywając ją w połączeniu z zieloną herbatą i pieprzem.
Przeciwwskazania i skutki uboczne kurkumy
Kurkuma nie ma właściwości uczulających i trudno ją przedawkować. Jednak w przypadku osób mających jakiekolwiek problemy zdrowotne rozsądnie jest skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów. Suplementacji kurkumą nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osóby z zaburzeniami krzepnięcia krwi.