Łupież to problem powszechny i bardzo często schorzenie przewlekłe oraz nawracającę. Podstawowa przyczyna łupieżu to nadmierny rozrost grzybów z rodzaju malassezia furfur oraz łojotok. Nadmierny rozwój grzybów wywołuje stan zapalny skóry głowy, wzmożony łojotok a także nadmierne złuszczanie naskórka – to właśnie jest łupież. Inne przyczyny łupieżu to zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, zła dieta (wywołująca niedobór mikroelementów i awitaminozę), nadmierne spożycie węglowodanów prostych i tłuszczów, stres, czynniki klimatyczne, nieprawidłowa pielęgnacja włosów – np. nadmierne szczotkowanie oraz zabiegi takie, jak rozjaśnianie, farbowanie lub trwała.
Domowe sposoby na łupież
- Płukanki z pokrzywy. Pokrzywa działa wzmacniająco i regenerująco. Korzystnie wpływa także w przypadku przetłuszczania się włosów i ich wypadania. Redukuje powstawanie łupieżu, działa ściągająco, tonizująco i przeciwzapalnie. Pokrzywy nie należy używać do pielęgnacji włosów blond. Przepis na płukankę do włosów: trzy łyżki pokruszonych liści pokrzywy zalać 1.5 litra wrzątku. Odstawić na 10 minut aby przestygły. Następnie do osobnego naczynia odlać 1/2 litra naparu i zakwasić go sokiem z cytryny lub octem. Włosy należy myć niezakwaszonym naparem z dodatkiem lekkiego szamponu a następnie płukać je zakwaszonym naparem. Płukankę z naparu z pokrzywy należy stosować raz na tydzień przez około dwa miesiące. W razie nawrotu łupieżu warto do terapii powrócić.
- Napar z czosnku. Dwa ząbki czosnku rozgniatamy i zalewamy szklanką gorącej wody. Tak powstałym płynem czosnkowym należy myć głowę raz w tygodniu. Czosnek ma silne działanie bakteriobójcze (niszczy drobnoustroje, wirusy, drożdże, grzyby).
- Cytryna na łupież. Cytryna może pomóc pozbyć się tłustego łupieżu. Przekrojoną na pół cytryną masujemy skórę głowy przez około 10 minut, a następnie myjemy włosy szamponem przeciwłupieżowym.
- Sok jabłkowy. Po wymyciu włosów szamponem zwykłym lub przeciwłupieżowym – wcieramy w skórę głowy filiżankę soku jabłkowego, płucząc nim włosy. Zabieg powtarzamy raz w tygodniu.
- Aloes. Świeże liście aloesu należy przyciąć i wcierać w skórę głowy z łupieżem. Efektem będzie zmiękczenie skóry głowy, a tym samym skuteczna walka z łuskami skóry.
Specjalistyczne preparaty przeciwłupieżowe
Pojawienie się łupieżu to poważna sprawa i nie należy tego bagatelizować. Na początek przyda się konsultacja z lekarzem dermatologiem aby sprecyzować, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. W zależności od typu łupieżu należy dobrać odpowiedni specyfik, aby wyleczyć skórę głowy i cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami. Rekomenduje się prowadzenie kuracji przeciwłupieżowej przez ok. 2-4 tygodni.
Preparaty przeciwłupieżowe normalizują proces keratynizacji naskórka, wyraźnie zmniejszają nadmierne złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy oraz likwidują przyczyny łupieżu. W procesie leczenia skóry dotkniętej łupieżem ważne jest hamowanie rozwoju bakterii, drożdżaków oraz grzybów, które go powodują. Zadbajmy, aby wybrany przez nas szampon regulował i odnawiał naturalną mikroflorę bakteryjną oraz nawilżał skórę głowy i włosy.
Najpopularniejsze szampony przeciwłupieżowe
- Nizoral – to jeden z najpopularniejszych szamponów przeciwłupieżowych o działaniu antygrzybicznym. Używany w leczeniu i profilaktyce łupieżu owłosionej skóry głowy oraz łojotokowego zapalenia skóry. Substancją czynną leku jest przede wszystkim ketokonazol.
- Dandrene – to najskuteczniejszy dostępny na rynku szampon przeciwłupieżowy. Do jego wyprodukowania wykorzystano unikalną technologię nanosomową. Mikroskopijne liposomy przenoszą aktywne składniki preparatu do źródła problemu. Dzięki rozłożonemu w czasie działaniu skuteczność preparatu jest wysoka a ochrona przeciwłupieżowa kompleksowa i długotrwała.
- Head&Shoulders – do codziennej pielęgnacji skóry głowy. Efektem stosowania szamponu przeciwłupieżowego są czyste i doskonale układające się włosy. Preparat zapewnia także równowagę skóry głowy.
Na mnie nie działały ani domowe sposoby, ani szampony. Koleżanka poleciła mi szampon i ampułki Seboradin, które skutecznie mają usunąć łupież. Już widzę pierwsze efekty, a skóra mojej głowy czuje się lepiej.
Też o seboradinie słyszałam że jest świetny na łupież, ampułek jeszcze nie stosowałam, ale chętnie wypróbuję. dzięki!
Mi seboradin poleciła koleżanka i te ampułki są super! Niestety babcine domowe sposoby nie dawały rady, szampony działały na chwilę, bo po kilku tygodniach znów miałam problem z łupieżem. A po tych ampułkach póki co od 3 miesięcy mam spokój i w końcu mogę ubierać czarne ciuchy 😀
Po wielu próbach pozbycia się łupieżu, jak już zaczęłam tracić nadzieję, to mi koleżanka poradziła, żebym zaczęła myć głowę szamponem pirolam z apteki. No i w końcu się udało. Poprawę widziałam już po paru pierwszych myciach, a po paru tygodniach już nie było łupieżu
W dodatku Pirolam jest całkiem tani… kilkanaście złotych tylko kosztuje 🙂
Zgadzam się 🙂 pirolam jest w dobrej cenie i mnie ta mała pojemność na dość długo wystarcza, bo nakładam go przede wszystkim na skórę głowy i nasadę włosów. Walczy z przyczyną problemu, więc na długo zwalcza łupież. A że czasem używam go profilaktycznie to łupież już od ponad roku nie nawrócił.
w takim razie i ja muszę go zastosować. jeśli ten szampon jest tak dobry na usunięci łupieżu.