Leczenie bezsenności za pomocą ziół

Zioła od wielu wieków są stosowane do leczenia bezsenności. Mimo iż naukowcy wymyślili wiele skutecznych medykamentów, które pomagają pozbyć się bezsenności, to jednak naturalne metody są pozbawione skutków ubocznych i często usuwają prawdziwą przyczynę problemu.

Jeśli bezsenność jest spowodowana stresem lub problemami z układem nerwowym, wówczas pomocna może być waleriana, czyli kozłek lekarski. Zioło wpływa kojąco na umysł i dlatego jest polecane dla wszystkich osób prowadzących stresujący tryb życia, które cierpią z powodu bezsenności. Aby skorzystać z dobrodziejstwa waleriany, należy sporządzić napar z korzenia rośliny i wypić przed snem. Waleriany nie należy używać regularnie, a jedynie w razie potrzeby. Naukowcy wykazali, że waleriana jest skuteczna tylko w przypadku około 15% populacji. W celu przetestowania skuteczności waleriany, należ przyjmować ją przez maksymalnie cztery tygodnie i wtedy ocenić efekty.

restilen

Już od czasów starożytności znane są dobroczynne właściwości rumianku. Uspokajające działanie rumianku powoduje, że jest to bardzo skuteczny, naturalny środek wspomagający walkę z bezsennością. 90% osób zapada w głęboki sen po wypiciu przed snem naparu z rumianku. Naukowcy wykryli, że stosowanie rumianku, w naturalny sposób uspokaja i wprowadza w stan podobny do hipnozy (podobnie do benzodiazepiny), a to sprzyja długiemu i spokojnemu spaniu. Rumianek trudno przedawkować i nie ma on praktycznie żadnych skutków ubocznych. Można go kupić w każdej aptece albo w sklepie zielarskim.

Kolejne zioło, które ma wpływ na efektywność i jakość snu, to Gingko biloba. Zaleca się stosowanie tego zioła około godziny przed snem. Istnieje wiele źródeł, które potwierdzają że Gingko biloba redukuje stres i ułatwia efektywny wypoczynek w nocy. Jest to skuteczny specyfik ułatwiający relaks po stresującym dniu i przyczyniający się do poprawienia jakości snu.

Aromaterapię stosuje się w leczeniu wielu dolegliwości związanych z leczeniem lęku, depresji i niepokoju. Ta metoda działa również w przypadku bezsenności spowodowanej stresującą pracą lub problemami emocjonalnymi. W celu poprawienia jakości snu należy stosować aromaterapię zawierającą lawendę, która obniża poziom lęku i ciśnienia krwi. Lawenda ma korzystny wpływ na problemy wynikające z zaburzenia cyklu snu i czuwania. Dobre efekty daje także miejscowe stosowanie oleju lawendowego.

Istnieją też bardziej złożone suplementy diety (np. LAMININE), które poprawiają jakość snu poprzez uruchomienie naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu. Tego rodzaju suplementy diety można traktować jako skondensowane, zdrowe i naturalne pożywienie, które nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych i oprócz bezsenności leczy kompleksowo cały organizm.

Jeśli naturalna kuracja trwająca dłużej niż miesiąc nie przyniesie zauważalnej poprawy, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, żeby zasięgnąć profesjonalnej porady, gdyż przyczyną bezsenności mogą być problemy zdrowotne wymagające zastosowania środków farmakologicznych.

Komentarz do “Leczenie bezsenności za pomocą ziół

  • 3 stycznia 2021 o 09:00

    Dzień dobry wszystkim! Popieram stosowanie ziół na dobry sen. To najlepszy sposób… naturalny i bezpieczny. Melisa na uspokojenie i wyciszenie to najbardziej znane zioło, ale jest też dużo innych metod a najważniejsze jest przygotowanie się do snu i wprowadzenie się w odpowiedni nastrój. Na mnie niezawodnie działa czytanie książki przed snem. Polecam!

  • 21 lutego 2021 o 12:48

    Do snu dobrze przygotowuje również ziele lipy.

Dodaj komentarz