Bezpieczna kuchenka mikrofalowa

Idea kuchenki mikrofalowej powstała wiele lat temu. Pierwsza komercyjna konstrukcja powstała w 1947 roku i można było ją kupić za około 5000 dolarów. Miała wielkość sporej lodówki i ważyła około dwadzieścia razy więcej niż współczesne konstrukcje. Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić kuchnię, w której nie ma kuchenki mikrofalowej, a cena tego urządzenia jest wielokrotnie niższa. Jakie zagrożenia wynikają z wykorzystywania mikrofal do podgrzewania pożywienia? Czy kuchenka mikrofalowa jest bezpieczna?

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Kuchenki mikrofalowe, których używamy w domu, pracują z częstotliwością 2450 MHz i zwykle dysponują mocą od 500 do 110 watów. Mikrofale są wytwarzane przez elektroniczną tubę nazywaną magnetronem. Po włączeniu urządzenia, mikrofale są rozpraszane w komorze, gdzie umieszczamy podgrzewane pożywienie. Mikrofale są propagowane we wszystkich kierunkach i odbijają się od metalowych ścianek kuchenki, a następnie są pochłaniane przez żywność. Szyba w drzwiczkach jest również wyposażona w metalową siatkę, aby zapobiec wydostaniu się fal na zewnątrz. Mikrofale powodują wibrowanie cząsteczek wody znajdującej się w żywności, a tarcie między cząsteczkami podnosi temperaturę i ogrzewa żywność. Metal jest barierą, przez którą mikrofale nie przenikają. Natomiast szkło i niektóre tworzywa sztuczne nie stanowią dla nich przeszkody.

Istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy korzystania z kuchenki mikrofalowej.

Przeciwnicy korzystania z mikrofal twierdzą, że mikrofale znacznie zmniejszają wartość odżywczą żywności. Redukcja dotyczy witaminy C, witaminy E, witaminy B12, flawonoidów, ważnych składników mineralnych i lipotropowych. Istnieją poglądy, według których żywność poddana działaniu mikrofal staje się wręcz szkodliwa i rakotwórcza. Na przykład, ogrzewanie mleka w kuchence mikrofalowej niszczy enzymy, które wspomagają trawienie pokarmu, umożliwiają wchłanianie składników odżywczych i chronią przed patogenami. Preparaty mleczne dla niemowląt również tracą część witamin po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej. W popularnonaukowych czasopismach opublikowano artykuły, w których stwierdza się, że posiłki gotowane w kuchence mikrofalowej mają rakotwórcze działanie na krew. Zagrożenia mogą być także związane z ogrzewaniem tworzyw sztucznych w kuchence mikrofalowej. Związki rakotwórcze z plastikowych pojemników i opakowań przenikają do żywności gotowanej w kuchence mikrofalowej.

Domniemuje się, że promieniowanie mikrofalowe upośledza system immunologiczny ludzi a regularne spożywanie pokarmów przyrządzonych w kuchence mikrofalowej powoduje utratę pamięci, problemy emocjonalne, obniżenie IQ i ograniczenie produkcji hormonów.

Zgodnie z wiedzą zwolenników korzystania z kuchenek mikrofalowych, jest to bezpieczny, szybki i wygodny sposób przyrządzania posiłków. Jedzenie gotowane w kuchence mikrofalowej jest równie bezpieczne i ma tę samą wartość odżywczą, co jedzenie gotowane w tradycyjny sposób. Główną różnicą między tymi dwoma metodami gotowania jest to, że energia mikrofalowa szybciej i głębiej wnika w żywność, dzięki czemu skraca czas gotowania. Jednak aby w pełni wykorzystać zalety tego urządzenia, należy przestrzegać podstawowych reguł opisanych w instrukcji obsługi.

W kuchence mikrofalowej należy używać tylko naczyń i pojemników, które są do tego przystosowane. Niektóre naczynie, które nie nadają się do kuchenki mikrofalowej, mogą ulec stopieniu lub wybuchnąć. Mikrofale nie podgrzewają pojemników na żywność, które są przeznaczone do gotowania w kuchence mikrofalowej. Materiały te zwykle ogrzewają się tylko w kontakcie z gorącym jedzeniem.

Ze względu na nierównomierne rozchodzenie się temperatury, potrawy podgrzewane w kuchence mikrofalowej powinny poczekać parę minut po ugotowaniu, aby temperatura mogła wyrównać się w całej potrawie.

A co Ty myślisz o używaniu kuchenki mikrofalowej? Podgrzewasz jedzenie w kuchence mikrofalowej bez żadnych obaw?

Dodaj komentarz