Wrzody żołądka lub dwunastnicy to powszechna dolegliwość, która dotyka dużą część społeczeństwa. Jest to uciążliwa choroba, która wiąże się z bolesnymi dolegliwościami, ścisłą dietą i problemami z trawieniem pożywienia. Na szczęście, oprócz medycznych środków leczniczych, istnieją naturalne sposoby, które skutecznie łagodzą ból i inne dolegliwości związane z wrzodami układu pokarmowego.
Bezpośrednia przyczyna powstania wrzodów żołądka, to podrażnienie błony śluzowej żołądka przez kwasy żołądkowe. Do powstania wrzodów w układzie pokarmowym może się przyczynić między innymi zakażenie bakteryjne (Helicobacter pylori) lub długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, aspiryna). Niektórzy specjaliści uważają, że także stres może powodować wrzody, jednak w rzeczywistości stres może przyczynić się jedynie do zwiększenia produkcji kwasu żołądkowego, a to może zwiększyć objawy wrzodów żołądka, jeśli już mięliśmy je wcześniej.
Naturalne sposoby leczenia wrzodów żołądka.
Uciążliwe pieczenie w żołądku, które towarzyszy wrzodom żołądka, można skutecznie złagodzić stosując naturalne środki zaradcze. Pierwszym krokiem są probiotyki, które przywracają równowagę flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym i skutecznie leczą wrzody żołądka i dwunastnicy. Probiotyki nie zabijają bakterii powodujących owrzodzenie, jednak przyczyniają się do zwiększenia liczby korzystnych bakterii i wzmocnienia układu immunologicznego, a to przyspiesza proces gojenia i likwiduje niektóre objawy choroby. Probiotyki można dostarczyć do organizmu w ramach zdrowej diety (jogurty, sfermentowane pokarmy) lub suplementów diety (DIGESTIVE+++). Wybór suplementów diety, które zawierają probiotyki jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ te produkty zawierają duże dawki korzystnych bakterii, jakie trudno byłoby dostarczyć z pożywieniem.
Wielu specjalistów poleca stosowanie imbiru, który działa ochronnie na układ pokarmowy. Imbir jest tradycyjnie używany jako remedium na choroby żołądka, problemy trawienne, zaparcia, wzdęcia i zapalenie żołądka. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają, że imbir jest skuteczny w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, których przyczyną jest zarówno zakażenie bakteryjne, jak i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Spożywanie miodu pszczelego ma działanie przeciwbakteryjne, które jest bardzo korzystne w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Kupując miód, zwróć uwagę aby był to produkt naturalny i pozbawiony sztucznego dodatku cukru. Jeszcze lepszą alternatywą jest pochodzący z Nowej Zelandii miód Manuka, który ma wielokrotnie silniejsze właściwości przeciwbakteryjne, niż tradycyjny miód pszczeli. Skuteczność miodu została potwierdzona w zakresie przyspieszenia gojenia się ran, oparzeń i owrzodzenia skóry.
Kurkuma jest popularną przyprawą, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że charakteryzuje się ona silnymi właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwutleniającymi, które można wykorzystać jako pomoc w leczeniu wrzodów układu pokarmowego.
Przy delikatnej formie choroby, warto spróbować użyć rumianku, który skutecznie łagodzi niewielkie stany zapalne i skurcze jelit.
Jak dawkować LAMININE w przypadku wrzodów żołądka lub problemów z układem pokarmowym? Producent zaleca 2-3 kapsułek suplementu diety przy lekkich dolegliwościach i 4-5 kapsułek przy większych dolegliwościach.