Uprawianie sportu a flora bakteryjna jelit

Flora bakteryjna jelit jest bardzo ważnym elementem, który jest fundamentem dobrego stanu zdrowia. Styl życia i środowisko które nas otacza, również mają wpływ na skład mikroflory jelitowej. Czy jest możliwe świadome oddziaływanie na mikroorganizmy, które egzystują w naszym układzie pokarmowym?

Na to, czy w jelitach żyją korzystne mikroorganizmy, mogą wpływać rozmaite czynniki, między innymi: predyspozycje genetyczne, stres, aktywność fizyczna, dieta, wiek. Zgodnie z aktualnymi badaniami, w każdej sytuacji korzystne jest spożywanie probiotyków i prebiotyków, które skutecznie wspierają tworzenie dobroczynnej flory bakteryjnej. Najlepszym i naturalnym źródłem probiotyków jest zbilansowana dieta, ale wiele osób korzysta także z suplementów diety, które tak samo dobrze odbudowują korzystną florę bakteryjną w układzie pokarmowym.

Jaki jest związek mikroflory jelitowej ze stanem zdrowia?

W pewnych okolicznościach skład flory jelitowej może ulec zaburzeniu. Oznacza to, że populacja dobroczynnych mikroorganizmów została znacznie ograniczona, a w to miejsce rozwinęły się bakterie szkodliwe. Obecność w jelitach szkodliwych bakterii jest przyczyną wzrostu poziomu szkodliwych substancji w organizmie i zwiększenia prawdopodobieństwa pogorszenia stanu zdrowia.

Jednym z głównych czynników, który jest ściśle związany z jakością mikroflory jelitowej, jest rodzaj diety. Dieta korzystana, w kontekście omawianego problemu, to taka, która jest bogata w warzywa, owoce, nieprzetworzone produkty ziarniste, ryby i owoce morza. Po przeciwnej stronie znajduje się dieta typu zachodniego, z dużą ilością potraw smażonych, panierowanych i przetworzonej żywności – która sprzyja tyciu, a ponadto działa niszcząco na mikroorganizmy żyjące w jelitach.

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania mikroflory jelitowej jest różnorodność. Sytuacja, w której jeden rodzaj bakterii uzyskuje przewagę ilościową, prowadzi do powstawania zaburzeń zachowania, problemów żołądkowo-jelitowych i alergii. Efektem tego rodzaju problemów może być otyłość i zaburzenia metaboliczne – dolegliwości, które są prawdziwą plagą współczesnego społeczeństwa.

Czy probiotyki zwiększają wydolność fizyczną?

Faktycznie stwierdzono, że probiotyki mogą pomóc w zwiększeniu wydolności organizmu, zwłaszcza w ćwiczeniach wytrzymałościowych. Mimo, że działanie probiotyków jest skierowane głównie na wzmocnienie układu immunologicznego, neutralizację wolnych rodników i normalizację błony śluzowej jelit, to posiadają także właściwości ergogeniczne. Dzięki temu, probiotyki mogą poprawić wyniki uzyskiwane przez sportowców w czasie intensywnej aktywności fizycznej.

DIGESTIVE+++ zawiera probiotyczne bakterie Bacillus Coagulans. Bakterie tego gatunku mają bardzo trwałe przetrwalniki i po spożyciu przedostają się do przewodu pokarmowego w doskonałej kondycji. Dzięki temu bardzo korzystnie wpływają na florę bakteryjną w jelitach.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz aktywny tryb życia czy nie, wprowadzenie probiotyków do diety może poprawić sprawność fizyczną i ogólny stan zdrowia.

Dodaj komentarz