Koronawirusy mogą wywoływać schorzenia układu oddechowego i pokarmowego. Przyczyniają się także do powstawania epidemii, które występują wśród ssaków i ptaków co kilka lat. Pierwsze wirusy tego rodzaju były wykryte w połowie XX wieku, jednak powodowały one jedynie schorzenia o łagodnym charakterze. Natomiast pierwsze śmiercionośne korona-wirusy odkryto w Chinach w 2002 roku (SARS) a kolejne – również zabójcze dla ludzi i zwierząt – pod koniec 2019 roku (również w Chinach). Niektórzy twierdzą, że w obu przypadkach doszło do uwolnienia wirusów z laboratoriów, w których były przeprowadzane badania naukowe. Czy to faktycznie prawda?
Nazwa tych wirusów pochodzi od charakterystycznej otoczki, która wygląda podobnie do korony.
Jakie są symptomy infekcji wirusowej?
Pierwsze symptomy są podobne do objawów grypy: ból gardła, kaszel, ból głowy, wysoka gorączka, brak energii i brak apetytu. Wirusy mogą znajdować się w wydzielinach organizmu zakażonego człowieka lub zwierzęcia. Infekcja może być spowodowana zetknięciem się z tym wydzielinami. Śmiertelna odmiana wirusa powoduje ciężką niewydolność oddechową, która może być zagrożeniem dla życia. Zakażenie mniej groźnymi formami wirusa powoduje typowe objawy przeziębienia: katar i kaszel. Tego rodzaju zakażenie w większości przypadków mija samoistnie po kilku dniach. Sprawa może się skomplikować w przypadku dzieci i osób starszych, wśród których infekcja może doprowadzić między innymi do zapalenia płuc lub zapalenia oskrzeli. Taki scenariusz dotyczy zwłaszcza osób o osłabionym układzie immunologicznym.
Dużo poważniejsze objawy chorobowe występują u osoby zarażonej bardziej groźnymi odmianami wirusa. Pierwsze stadium infekcji charakteryzuje się wysoką temperaturą, której towarzyszą objawy ze strony układu pokarmowego (biegunka), oddechowego (kaszel) i mięśniowego (bóle mięśni). Infekcja układu pokarmowego może być na tyle ciężka, że spowoduje trudności w oddychaniu i nawet zgon.
Zakażenie wirusem może się dokonać przez bezpośredni kontakt. Obecność wirusa stwierdzono we krwi, w kale, w moczu i w wydzielinach układu oddechowego. Aby uniknąć zarażenia wirusem, należy unikać bezpośredniego kontaktu z chorą osobą.
Jak leczyć infekcję wirusową?
Do tej pory nie wynaleziono skutecznej metody leczenia infekcji wirusowej. Jako środki doraźne często wykorzystuje się preparaty o niepotwierdzonym działaniu. Najskuteczniejszą metodą walki z infekcjami wirusowymi jest wzmacnianie układu immunologicznego. Jednym z dobrych sposobów może być regularne stosowanie suplementu diety o nazwie IMMUNE+++. Ponadto należy stosować ogólną zasadę zapobiegania infekcji wirusowych, czyli unikanie bezpośredniego kontaktu z zarażonymi osobami.
Uważam, że zamiast walczyć z wirusami, powinniśmy skupić się na wspieraniu układu odpornościowego. I to wszystko. Zdrowy organizm jest silny i żaden wirus nie może go zabić. Nie walcz ze światem, naucz się go kochać!