Dlaczego bolą stawy?

Ból stawów jest bardzo powszechny. Przyczyny dolegliwości stawów mogą być rozmaite, między innymi: zwyrodnienia stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, skręcenie lub inny uraz. Badania wykazują, że około 1/3 społeczeństwa zgłasza bolące stawy. Najczęstszym problemem jest ból kolana, ból ramienia i stawu biodrowego, jednak dolegliwość dotyka także inne części ciała – od stóp i kostek do ramion i dłoni. Bóle stawów są jeszcze częstsze wśród osób starszych.

Ostry ból stawów zwykle przechodzi po kilku tygodniach, ból przewlekły może dokuczać nawet kilka miesięcy. Nawet krótko trwające bóle oraz obrzęki stawów utrudniają lub uniemożliwiają normalne życie, więc bez zwlekania należy umówić się na wizytę u lekarza. Do wyboru mamy szeroki zakres leków, fizykoterapię (np. laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki) lub metody alternatywne.

kolano-oklad

Prawidłowa diagnoza pozwoli określić jaka jest przyczyna bólu a skuteczne leczenie zlikwiduje stan zapalny, zmniejszy ból oraz pozwoli zregenerować uszkodzone stawy.

Popularne lekarstwa na ból stawów

Jeśli ból jest umiarkowany lub silny i występuje obrzęk, wówczas lekarz najprawdopodobniej przepisze niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna, diflunisal, diklofenak, indometacyna, ibuprofen, naproksen, ketoprofen). Przy stosowaniu tego typu lekarstw należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, nie zmieniać dawek i nie łączyć wielu leków bez konsultacji, gdyż mogą wystąpić niebezpieczne skutki uboczne.

Jeśli doskwiera łagodniejszy ból stawów bez obrzęku – wystarczająco skuteczny będzie np. paracetamol. Należy pamiętać aby nie łączyć paracetamolu z alkoholem, gdyż może to skutkować uszkodzeniem wątroby.

W przypadku bardzo silnego bólu stosowane są opioidy, silne leki przeciwbólowe. Należy je stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza. Najpowszechniejszymi opioidami są tramadol i morfina, które mogą być przepisywane przy silnym lub przewlekłym bólu stawów, zapaleniu stawów lub reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jako stutki uboczne stosowania silnych leków przeciwbólowych mogą pojawić się zaparcia, nudności i senność. Picie alkoholu może dodatkowo zaostrzyć skutki uboczne.

Miejscowe środki przeciwbólowe

W przypadku mało i średnio zaawansowanej osteoartrozy dobre efekty daje miejscowe stosowanie niesteroidowych preparatów przeciwzapanych oraz maści z kapsaicyną, glukozaminą i chondroityną.

Zastrzyk w kolano?

Osoby, którym nie pomagają środki doustne ani miejscowe, mogą być wspomagane poprzez wstrzyknięcie w staw leków steroidowych. Jednak taki zabieg musi być powtarzany co parę miesięcy i nie usuwa źródła zwyrodnienia stawów a jedynie uśmierza ból. Jeśli podczas działania sterydów będziemy przeciążać staw, nie będzie się to manifestowało bólem i będzie mogło prowadzić do pogorszenia stanu stawu.

Iniekcję stawu stosuje się również w celu odprowadzenia płynu, który gromadzi się w stawach u osób ze zwyrodnieniami stawów. Popularne w leczeniu zwyrodnieniowej choroby stawów są także zastrzyki z kwasu hialuronowego.

Fizykoterapia

W gabinecie fizykoterapii można uzyskać dużą pomoc w bólach stawów. Podstawową korzyścią jest wzmocnienie mięśni wokół stawu, stabilizacja stawu i poprawienie ruchomości stawów – takimi efektami skutkuje np. artroskopia. Zabiegi dostępne w gabinetach to między innymi: leczenie ruchem (kinezyterapia), leczenie polem magnetycznym, stymulacja elektryczna nerwów, krioterapia.

Otyłość jest czynnikiem zwiększającym obciążenie stawów i często będącym przyczną schorzeń stawów. Pamiętaj aby podczas ćwiczeń nie przeciążać stawów. Najłagodniejszymi dla stawów formami aktywności fizycznej są pływanie i jazda na rowerze – znakomicie poprawiają sprawność stawów bez nadmiernego obciążania.

Domowe sposoby na ból stawów

Z mniej dotkliwym bólem stawów można z powodzeniem poradzić sobie w domu.

  • zabezpiecz stawy opaską uciskową lub bandażem
  • nie przeciążaj stawów, natychmiast odpocznij jeśli odczuwasz ból podczas ćwiczeń
  • parę razy dziennie zrób zimne okłady z lodu (nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę)
  • bolące kolano unieś ponad poziom serca – poczujesz zauważalną ulgę

Niezależnie od leczenia zaleconego przez lekarza, nie zwlekaj z wdrożeniem leczenia. Nieleczony ból stawów może spowodować poważne konsekencje zdrowotne.

Komentarz do “Dlaczego bolą stawy?

  • 13 lutego 2017 o 09:26

    Ja zaczęłam od tabletek przeciwbólowych, które początkowo pomagały. Później się jednak przestraszyłam, bo musiałam brać podwójną dawkę, a ból był coraz silniejszy. Wtedy właśnie koleżanka poleciła mi Kręg-Clinic z poznania więc postanowiłam, że spróbuję. Nie zawiodłam się, bardzo fachowa opieka i szeroka oferta. Teraz nawet jak już ból ustąpił to i tak chodzę na masaże. Uwielbiam jak się mogę dzięki nim zrelaksować 🙂

  • 19 lutego 2017 o 21:38

    No tak… tabletki przeciwbólowe to kiepski pomysł. Pomagają tylko doraźnie. W sumie nie widzę niczego złego w ulżeniu sobie w bólu, ale cieszę się że w końcu znalazłaś skuteczny sposób. Ja miałam kontuzję kolana i pomogła mi ostatecznie fizjoterapia. Miałam nadwyrężoną łękotkę i najpierw był gips. Po zdjęciu gipsu i tak często odczuwałam ból kolana. Dopiero po jakimś czasie, ktoś doradził mi fizjoterapię. Byłam chyba ze trzy razy. Pani pokazała mi parę ćwiczeń na rozciągnięcie ścięgien. Trochę poćwiczyłam w domu i wszystko przeszło.

Dodaj komentarz