Jak osłabić objawy menopauzy?

Uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju i jeszcze inne uciążliwe dolegliwości są związane z okresem menopauzy. Jeszcze niedawno temu uważano, że najlepszym sposobem na osłabienie objawów menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Teraz wiemy, że hormony są nieskuteczne, a ponadto zwiększają ryzyko udaru i raka piersi. Jak zatem radzić sobie z męczącymi dolegliwościami związanymi z menopauzą?

W niektórych przypadkach terapia hormonalna może być faktycznie skuteczna i relatywnie bezpieczna. Jednak preferowane są naturalne sposoby radzenia sobie z objawami menopauzy, które głównie wynikają z obniżonej produkcji estrogenu. Nasilenie objawów może być bardzo zróżnicowane i zależy od wielu okoliczności – są to na przykład stres, nadwaga, niedobór snu, traumatyczne zdarzenia życiowe, niedobory witamin i problemy zdrowotne.

Naturalne metody, które pomogą złagodzić objawy menopauzy.

Soja jest najbardziej znanym, naturalnym produktem, stosowanym przy menopauzie. Soja zawiera dużą ilość fitoestrogenów, które spełniają funkcję zbliżoną do naturalnego estrogenu kobiety. Mimo wielu przeciwników, istnieją także eksperci, którzy uważają, że fitoestrogeny z soi są wystarczające, aby przeciwdziałać objawom menopauzy.

W przyrodzie istnieją również inne rośliny, które mogą być źródłem fitoestrogenów. Są to produkty o wysokiej zawartości błonnika, między innymi zboża i siemię lniane. Spożywając produkty zawierające fitoestrogeny, należy wziąć pod uwagę, że nadmiar estrogenu jest czynnikiem zwiększającym ryzyko w przypadku predyspozycji do raka piersi. W takim przypadku należy ograniczyć spożycie siemienia lnianego do 2-3 łyżek dziennie.

Wahania nastroju związane z menopauzą można złagodzić stosując rozmaite techniki relaksacyjne (joga, medytacja), które pomagają złagodzić stres. Naukowe badania potwierdzają, że uderzenia gorąca mogą być skutecznie łagodzone przez hipnotyczną terapię relaksacyjną.

Prawidłowa dieta jest szczególnie ważnym czynnikiem, który pomaga łagodzić długofalowe objawy menopauzy. Choroby serca nie są zaliczane do objawów menopauzy, jednak po menopauzie może wzrosnąć ryzyko chorób serca poprzez podwyższenie ciśnienia krwi i zwiększenie poziomu cholesterolu. Dlatego, zwłaszcza po okresie menopauzy, zaleca się spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, które są szczególnie pomocne w obniżaniu poziomu trójglicerydów.

Istnieją także suplementy diety zalecane przy menopauzie. Producent suplementu LAMININE sugeruje zażywanie 2-3 kapsułki preparatu przy lekkich dolegliwościach, albo 4-5 kapsułek przy ciężkich objawach menopauzy.

Komentarz do “Jak osłabić objawy menopauzy?

  • 31 grudnia 2020 o 20:37

    Laminina jest rzeczywiście bardzo dobra w okresie menopauzy. Brałam cztery kapsułki dziennie przez jakiś czas… Dodatkowo przeszły mi problemy z wypróżnianiem.

Dodaj komentarz