Glukozamina i intensywny trening

Intensywny trening jest nierozerwalnie związany z bólem mięśni. Kulturysta, który zna dobrze swoje ciało, umie odróżnić przyjemny ból odczuwany po dobrym treningu, od bólu wynikającego ze zbyt forsownego treningu. W tym drugim przypadku należy szybko reagować, aby nie dopuścić do poważniejszej kontuzji, która może spowodować długą przerwę w sportowej karierze. Czy miałeś okazję poczuć ból wywołany przez zapalenie ścięgna? A może doświadczyłeś uszkodzenia stawu łokciowego?

Glukozamina to idealne remedium na bolące stawy i ścięgna. Glukozaminę stosują właściwie tylko sportowcy, którzy ulegli kontuzji, oraz osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów. Bo znakomicie pomaga również na to schorzenie. Jakie korzyści może przynieść glukozamina? Czy stosowanie glukozaminy jest związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi?

Glukozamina jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną glukozy. W ludzkim organizmie, duże ilości glukozaminy znajdują się w stawach i tkance łącznej. Jest zużywana do regeneracji uszkodzonych chrząstek oraz do utrzymania funkcjonalności stawów. W miarę upływających lat, organizm traci glukozaminę, co prowadzi do rozrzedzenia chrząstki wokół stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów polega właśnie na zdegradowaniu chrząstki stawów. Glukozamina i chondroityna występują naturalnie w ludzkim organizmie. Siarczan chondroityny wspomaga nawadnianie chrząstek i w ten sposób czyni ją bardziej elastyczną.

Glukozamina jest naturalnie występującą substancją w organizmie, której główną funkcją jest stymulowanie wzrostu i naprawy tkanek chrzęstnych.

Najbogatsze źródła glukozaminy to raki, krewetki, ostrygi i kraby. Badania wykazały, że przyjmowanie około 500 mg trzy razy dziennie (w sumie 1500 mg), powoduje znaczną poprawę zdrowia stawów. Niestety, glukozamina nie zdziała cudów. Jeśli masz doszczętnie zniszczone stawy, to nie odczujesz żadnych korzyści, gdyż nie jest możliwe zregenerowanie chrząstki, która już nie istnieje. Glukozamina stosowana doustnie łatwo się wchłania, ponieważ jej cząsteczki są bardzo małe i łatwo rozpuszczają się w wodzie.

Glukozamina nie przynosi szybkiej ulgi, ponieważ nie działa jak preparaty przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Efekty pojawiają się dopiero po 20-40 dniach regularnego stosowania, jednak są one znacznie trwalsze i głębsze. Glukozaminę należy stosować przez długi czas, aby efekty były zauważalne. Nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka i nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania glukozaminy w połączeniu z innymi preparatami wspomagającymi lub lekami. Glukozaminę należy przyjmować podczas posiłku, aby zapobiec podrażnieniom żołądka.

Dodaj komentarz