Czy ból kolana to już choroba zwyrodnieniowa?

Zwyrodnienie stawu kolanowego jest bardzo powszechną i najbardziej dokuczliwą postacią choroby zwyrodnieniowej stawów. Ból kolana jest powodem ograniczenia ruchliwości i trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Dla wyleczenia bólu stawów istotne jest wczesne zdiagnozowanie choroby. Podstawową cechą zwyrodnienia są zmiany w chrząstce stawowej, które mogą być przyczyną zmian chorobowych w kości sąsiadującej z chrząstką. Funkcją chrząstki jest amortyzowanie wstrząsów i obciążeń wywołanych ciężarem i ruchem ciała tak aby ochronić kości, które są mało elastyczne. Aby stwierdzić jak mocno zaawansowane są zniszczenia stawów odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy ból kolana nie ustępuje nawet wtedy, gdy odpoczywasz (na przykład siedząc lub leżąc)?
  • Czy bolące kolano nie pozwala Ci zasnąć?
  • Czy masz problem z chodzeniem?
  • Czy dolegliwości kolana utrzymują się od przynajmniej pół roku?
biegacze-maraton
Stawy kolanowe sportowców są przeciążone

Jeśli Twoje odpowiedzi się twierdzące – sytuacja jest poważna. Jeżeli ból jest nie do zniesienia to chrząstka stawowa może być zniszczona w wyniku np. uszkodzenia więzadła krzyżowego. Uszkodzenie więzadła krzyżowego może być konsekwencją niewinnego skręcenia nogi lub zbyt forsownego uprawiania sportu.

Ból kolana może być oznaką nie do końca wyleczonego urazu. Skręcenia i złamania mogą dawać dolegliwości nawet parę lat po kontuzji. Pozostałe możliwe przyczyny bólu kolan to zapalenie stawów, urazy rzepki lub więzadeł a także artretyzm. Każdy rodzaj dolegliwości kolana wymaga innego leczenia. Skrzypiące kolana mogą być objawem niedoboru mikroelementów.

flexin-bol-stawow-wylecz

 

Komentarz do “Czy ból kolana to już choroba zwyrodnieniowa?

  • 19 lipca 2016 o 14:03

    ból kolana to nie koniecznie zwyrodnienie. Na przykładzie kuzyna powiem, że jak bolało go kolano, (20 lat gra amatorsko w piłkę) to po wizycie lekarskiej okazało się że musi po prostu zregenerować staw. Brał jakiś czas suplementacje uzupełniającą, arthroblock forte i ból minął. Lepiej dbać o stawy jeżeli się dużo ćwiczy, spaceruje czy po prostu dopadnie nas już ten wiek;)

Dodaj komentarz