Prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny bólu stawu jest podstawowym elementem skutecznego leczenia. Bolące kolano, łokieć lub biodro mogą być objawem różnych chorób, które bez lekarskiego rozpoznania będą trudne do wyleczenia. Jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, wówczas wizyta w gabinecie lekarskim jest nieodzowna.
Do przeprowadzenia pełnej diagnozy niezbędne jest wykonanie badań. W przypadku chorób reumatologicznych są to badania laboratoryjne (morfologia krwi, wskaźnik reumatoidalny RF, odczyn opadania krwinek czerwonych OB) i badania obrazowe (RTG lub USG chorego stawu). W szczególnych przypadkach doktor może zlecić wykonanie dodatkowych badań: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Czasem konieczne może być wykonanie punkcji stawu, aby pobrać do analizy płyn stawowy.
Jaka jest przyczyna bólu stawów?
Generalnie istnieją dwie przyczyny bólu stawów: uszkodzenia mechaniczne albo stany zapalne. Najczęściej ból stawu jest spowodowany zbyt dużym obciążeniem podczas treningu lub pracy. Jako efekt przeciążenia, uszkodzeniu mogą ulec ścięgna, więzadła lub torebki stawowe. Do grupy uszkodzeń mechanicznych należy także choroba zwyrodnieniowa stawów, która jest powszechną przyczyną bólu stawów u osób starszych. Poza przyczynami mechanicznymi, ból stawów może być objawem poważnych chorób, jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty układowy. Jeśli ból stawu trwa długo, to koniecznie należy się zwrócić o pomoc do lekarza. Poniżej wymieniamy objawy, które implikują konieczność pilnego udania się do lekarza.
- Bólowi stawów towarzyszą inne dolegliwości, jak na przykład obrzęk, zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości, podwyższenie temperatury ciała w okolicy stawu.
- Trudność z rozruszaniem się przez dłużej niż godzinę od wstania z łóżka.
- Ogólne objawy stanu chorobowego, takie jak zmęczenie, ból mięśni, gorączka, utrata apetytu albo zmniejszenie masy ciała.
- Ból stawów nasila się w nocy i powoduje przebudzanie się.
- Każdy inny objaw, który cię niepokoi, jest dobrym powodem aby udać się do lekarza.
Jak doraźnie zmniejszyć ból stawów?
Zminimalizowanie obciążania bolącego stawu, to podstawowy sposób na zmniejszenie dolegliwości. W przypadku ostrego bólu stawu należy ograniczyć aktywność, aby nie spowodować pogłębienia się uszkodzeń. Po ustąpieniu silnych dolegliwości, kolejnym etapem jest rehabilitacja. Na tym etapie należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające staw i poprawiające jego ruchomość.
Okłady z lodu to dobry sposób na zmniejszenie objawów zapalenia stawu. W aptece można kupić specjalny żel, który jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Okłady należy wykonywać kilka razy dziennie przez 15 minut.
Ostatecznie można zastosować leki przeciwbólowe – doustnie lub miejscowo. Jeśli pomimo stosowania środków przeciwbólowy ból nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.