Podstawowa wiedza o cholesterolu

Słyszymy przez cały czas, że cholesterol jest zły, i że należy dbać o to, aby poziom cholesterolu nie był zbyt wysoki. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że cholesterol jest w naturalny sposób wytwarzany przez organizm, i że jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania organizmu.

Jak zawsze, prawda leży pośrodku. Cholesterol nie jest ani dobry, ani zły – jest jedną z tych substancji, które są niezbędne do zdrowego życia i poziom cholesterolu nie powinien być ani zbyt niski, ani zbyt wysoki.

Co to jest cholesterol?

Cholesterol jest wytwarzany w wątrobie i jest on wykorzystywany w produkcji hormonów płciowych oraz hormonów nadnercza, uczestniczy w wytwarzaniu witaminy D3, pomaga w wytwarzaniu żółci oraz jest budulcem tkanek. Cholesterol może być także dostarczony z zewnątrz, w ramach spożywanych posiłków. Głównym źródłem cholesterolu z pożywienia są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso i przetwory mleczne.

Dobry cholesterol kontra zły cholesterol

Kiedy badamy krew pod kątem poziomu cholesterolu, otrzymujemy wynik rozbity na dwie pozycje: LDL oraz HDL. Zarówno LDL, jak i HDL, są to lipoproteiny, czyli związki składające się z tłuszczu i białka, które pełnią we krwi funkcję nośników cholesterolu. Większa ilość tych substancji oznacza wyższy poziom cholesterolu we krwi. LDL to lipoproteiny o niskiej gęstości, które nazywane są złym cholesterolem. HDL to lipoproteiny o wysokiej gęstości, czyli dobry cholesterol.

Zbyt duży poziom cholesterolu LDL może prowadzić do stwardnienia tętnic. Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL powoduje gromadzenie się szkodliwych osadów na ściankach tętnic. Skutkiem tego jest zwężenie naczyń krwionośnych i problemy z dostarczaniem tlenu do poszczególnych komórek organizmu, a także zwiększenie ryzyka powstawania skrzepów krwi, które może doprowadzić do ataku serca lub udaru mózgu. Zły cholesterol musi być utrzymany na niskim poziomie.

Funkcja cholesterolu HDL polega na utrzymywaniu zdrowia w układzie sercowo-naczyniowym, między innymi jest to przenoszenie cholesterolu LDL z powrotem do wątroby, gdzie jest dezaktywowany i usuwany z organizmu. Odpowiednio wysoki poziom dobrego cholesterolu chroni przed udarem mózgu i zawałem serca. Należy dbać o utrzymanie poziomu cholesterolu HDL na wysokim poziomie.

Najbardziej naturalnym sposobem na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu LDL i HDL jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Zastosowanie suplementu diety LAMININE może pomóc w wyregulowaniu poziomu cholesterolu oraz przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne.

Dodaj komentarz