Źródło komórek macierzystych

Komórki macierzyste są podstawowymi komórkami naszego ciała, które mają zdolność przekształcenia się w każdy organ i w każdą tkankę. Wiedza o komórkach macierzystych nie jest jeszcze dobrze udokumentowana, jednak naukowcy potwierdzają, że te komórki mają niesamowite zdolności regeneracyjne, a efektem ich działania jest odmłodzenie i uzdrowienie. Jak powstają komórki macierzyste? Czy można je kupić?

Komórki macierzyste znajdują się w każdym organizmie. Tak zwane komórki narządowe (lub dorosłe) mają zdolność do powielania się bez końca i można je znaleźć w każdym organie. W razie potrzeby, komórki te mogą przekształcić się w inne komórki tego narządu, które uległy uszkodzeniu lub zestarzeniu lub które wymagają leczenia. W ten sposób dorosłe komórki macierzyste regenerują lub naprawiają uszkodzone tkanki i organy wewnętrzne. Dzięki nim, organizm utrzymuje ogólny stan zdrowia.

Biorąc pod uwagę źródło pochodzenia, komórki macierzyste zostały podzielone na trzy grupy: embrionalne (zarodkowe), płodowe (tkanki płodowe, krew pępowinowa, łożysko, płyn owodniowy) i dorosłe – obecne w większości tkanek dorosłego organizmu, które mogą przekształcać się tylko w tkanki, z których pochodzą.

Podobnie jak inne komórki, dorosłe komórki macierzyste narządowe starzeją się i tracą stopniowo swoje zdolności. Starzenie się narządowych komórek macierzystych jest podstawową przyczyną starzenia całego organizmu. W miarę upływu czasu przejawia się to siwieniem i wypadaniem włosów, spadkiem masy i siły mięśni, spadkiem masy kości oraz spowolnieniem gojenia się ran.

W jakich chorobach komórki macierzyste są skuteczne?

Komórki macierzyste na potrzeby terapii najczęściej pobiera się ze szpiku kostnego lub z tkanki tłuszczowej. Przeprowadzone na całym świecie badania dają obiecujące wyniki w leczeniu wielu chorób, także tych które do tej pory uznawano za nieuleczalne.

  • Nowotwory.
  • Choroby tkanki chrzęstnej.
  • Regeneracja kości.
  • Choroby serca.
  • Terapia cukrzycy.
  • Choroby pęcherza moczowego.
  • Leczenie ran.
  • Regeneracja wątroby.
  • Urazy rdzenia kręgowego.

Terapie z udziałem komórek macierzystych z pewnością budzą nadzieję wśród wielu chorych. Jednak, potrzebna jest większa liczba badań by poznać szczegółowo mechanizmy działania komórek macierzystych w celu zwiększenia ich skuteczności oraz zapewnienia bezpieczeństwa ich stosowania w leczeniu pacjentów. Na razie bezpieczniejsze wydaje się być stosowanie niektórych suplementów diety, które mają działanie bardzo zbliżone do działania komórek macierzystych, a przy tym są 100% bezpieczne. Dobrym przykładem takiego suplementu jest Laminine.

Dodaj komentarz