Obustronna zależność łącząca jelito i wątrobę, dla wielu osób może być zaskakującym faktem. Ta korelacja wynika między innymi z anatomicznej bliskości obu organów, ale istnieje także funkcjonalne połączenie pomiędzy błoną śluzową jelita i wątrobą. Tym połączeniem jest żyła wrotna, która jest relatywnie krótka ale ma dużą średnicę i stanowi fizyczne połączenie układu pokarmowego z wątrobą.
Substancje odżywcze i mikroelementy, które są wchłaniane w jelicie cienkim, w pierwszej kolejności trafiają do wątroby, gdzie ulegają przetworzeniu, zanim zostaną przekazane do serca. Fragment przewodu pokarmowego związany bezpośrednio z wątrobą rozciąga się od dolnej części przełyku do górnej części kanału odbytu. Obejmuje ona także naczynia krwionośne ze śledziony i trzustki.
Nadmiar cukru jest zamieniany na tłuszcz, który może być magazynowany w komórkach wątroby.
Konsekwencje uszkodzenia wątroby
Kiedy wątroba jest uszkodzona, enzymy wątrobowe przedostają się do krwiobiegu. Poziom enzymów wątrobowych we krwi jest proporcjonalny do stopnia uszkodzenia wątroby. Fakt uszkodzenia wątroby mogą potwierdzić badania oparte na pomiarze reakcji immunologicznej, które testują obecność specjalnych „markerów” we krwi.
Choroba polegająca na stłuszczeniu wątroby jest wynikiem nadmiaru cukru w codziennej diecie, ponieważ niewykorzystany na bieżące potrzeby cukier jest zamieniany na tłuszcz, który gromadzi się w komórkach wątroby. Ten mechanizm upośledza funkcjonowanie komórek wątroby i ostatecznie prowadzi do jej stłuszczenia. Uszkodzona wątroba produkuje tkankę łączną otaczającą narząd. Proces ten określa się jako marskość wątroby lub zwłóknienie wątroby. Naczynia krwionośne ulegają zacieśnieniu, co powoduje ograniczenie dopływu krwi do komórek wątroby i w konsekwencji obumarcie tego ważnego narządu.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest najczęstszą chorobą wątroby na świecie, która powstaje w związku z otyłością, zaburzeniami gospodarki tłuszczowej, cukrzycą albo jako skutek uboczny działania leków przeciwzapalnymi i hormonalnych.
Jedyną metodą leczenia niealkoholowego stłuszczenia wątroby jest zmiana stylu życia. Nie ma środka farmakologicznego leczącego tę chorobę. Jednym z czynników prowadzących do niealkoholowego stłuszczenia wątroby jest nadmiar niekorzystnych bakterii w jelicie cienkim i zwiększona przepuszczalność jelita. Niekorzystna flora bakteryjna wytwarza etanol i lipopolisacharydy w układzie pokarmowym. Te substancje powodują silny stres oksydacyjny i wzrost stanu zapalnego, który prowadzi do stłuszczenia wątroby.
Osoby, które przyjmują suplementy prebiotyków i probiotyków mają lepsze wyniki badań: enzymy wątrobowe, białko C-reaktywne, czynniki martwicy nowotworowej, zwłóknienia. Prebiotyki i probiotyki zmniejszają ilość markerów stanu zapalnego i poprawiają pozostałe wskaźniki świadczące o lepszym stanie wątroby.
Regeneracja flory bakteryjnej za pomocą probiotyków i prebiotyków
Najważniejsza korzyść wynikająca ze stosowania suplementów probiotycznych, to fakt kolonizowania przewodu pokarmowego przez korzystne bakterie. Zarówno korzystne, jak i szkodliwe bakterie zasiedlające przewód pokarmowy, konkurują ze sobą o pożywienie. Kiedy wprowadzamy dużą ilość korzystnych bakterii do jelita, wówczas korzystne bakterie dominują a szkodliwe bakterie są eliminowane. Korzyści dla organizmu są olbrzymie. Przede wszystkim wzmacnia się układ immunologiczny i poprawia się jakość trawienia i przyswajania substancji odżywczych. Prebiotyki, takie jak fruktooligosacharydy, są pożywką, która utrzymuje pożyteczne bakterie w jelicie i zapobiega namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów.