Powstrzymywanie się od jedzenia w celu pozbycia się chorób nie jest niczym nowym. Głodowanie w określone dni jest praktykowane w wielu religiach świata i nie jest uważane za szkodliwe dla zdrowia. W określonych sytuacjach nawet lekarz zaleca głodówkę lub lewatywę, ponieważ takie procedury skutecznie oczyszczają jelita. Czy głodówka dla każdego jest korzystna? Jak długo powinna trwać głodówka oczyszczająca organizm?
Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia każdego człowieka. Istnieją jednak ogólne zasady, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.
Prawdziwa głodówka polega na powstrzymaniu się od jedzenia wszelkich pokarmów za wyjątkiem wody lub herbaty ziołowej. Istnieje też bardziej łagodna wersja głodówki, podczas której dopuszcza się picie soków owocowych, koktajli lub innych delikatnych produktów. W ten sposób zmodyfikowana głodówka również oczyszcza jelita, jednak jej efektywność jest dużo mniejsza, niż pełnej głodówki.
Podejmując decyzję o rozpoczęciu postu, zarówno prawdziwego, jak i zmodyfikowanego, który potrwa dłużej niż 3 dni, pamiętaj o zapewnieniu sobie wykwalifikowanej opieki medycznej. Podczas głodówki możesz odczuwać rozmaite objawy, od łagodnego bólu głowy do ospałości. To normalna reakcja organizmu, która nie powinna być źródłem obaw. W przypadku wystąpienia poważniejszych dolegliwości, decyzję o kontynuowaniu głodówki należy pozostawić osobie świadczącej opiekę medyczną.
Wśród wielu porad na temat oczyszczania jelit, można znaleźć informacje o stosowaniu środków przeczyszczających albo piciu słonej wody. Ma to na celu pobudzenie jelita do opróżnienia i jest bardzo skuteczne. Jednak ta metoda nie jest bezpieczna dla wszystkich osób. Wszelkie środki moczopędne i przeczyszczające usuwają z organizmu potas i wapń, których niedobór może być groźny dla życia. W przypadku sporadycznych zaparć, łagodny środek przeczyszczający lub lewatywa mogą pomóc w rozpoczęciu oczyszczania okrężnicy, ale żaden z nich nie powinien być stosowany przez dłuższy czas.
Istnieją również łagodniejsze formy głodówki, które jeśli są stosowane systematycznie, wówczas dają bardzo dobre efekty. Na przykład, aby umożliwić jelitom odpoczynek i uruchomić detoksykację, można głodować przez jeden dzień w każdym tygodniu lub powstrzymywać się od jedzenia codziennie przez 10-12 godzin (od 6 wieczorem do 6 rano).