Efekty uboczne zielonej herbaty

Herbata jest najczęściej spożywanym napojem na świecie, jeśli nie bierzemy pod uwagę wody. Napisano wiele artykułów podkreślających wspaniały smak i wiele korzyści płynących z picia zielonej herbaty. Ale czy wiesz, że picie zielonej herbata wywołuje również niepożądane skutki uboczne?

Najpowszechniejsze skutki uboczne zielonej herbaty

Najczęstsze niepożądane działania mają źródło w kofeinie i dotyczą właściwie tylko osób, które są nadwrażliwe na kofeinę. Oczywiście, nikt nie powinien przekraczać zalecanej, dziennej dawki herbaty. Skutki uboczne zielonej herbaty wywołane kofeiną nie są poważne, jednak zakłócają codzienne życie. Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania kofeiny: zawroty głowy, bezsenność, zgaga, nieregularne bicie serca, bóle głowy, wymioty.

Poważniejsze konsekwencje mogą wywoływać katechiny zawarte w liściach zielonej herbaty. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny pić zielonej herbaty więcej niż dwie filiżanki dziennie. Zielona herbata hamuje wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny do rozwoju dziecka. Pamiętaj też, że kofeina przechodzi przez mleko matki do dziecka. Większa ilość herbaty może spowodować nawet poronienie. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić czy możesz pić zieloną herbatę.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe lub przyjmujące lekarstwa na receptę, powinny skonsultować się z lekarzem. Zielona herbata może wywoływać niepożądane skutki uboczne w połączeniu z lekarstwami.

Zieloną herbatę należy pić dwie godziny przed lub po posiłku i nie na pusty żołądek, ponieważ mogą wystąpić nudności. Ta zasada dotyczy również zażywania suplementów diety zawierających ekstrakt zielonej herbaty, ponieważ skoncentrowany preparat ma jeszcze silniejsze działanie.

Zielona herbata ogranicza wchłanianie żelaza i obniża poziom cukru we krwi.

Aby uniknąć negatywnych skutków ubocznych picia zielonej herbaty, wystarczy zrobić jedną tylko rzecz: nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Picie trzech do pięciu filiżanek dziennie jest uważane za bezpieczne. Aby uniknąć kofeiny, możesz kupić herbatę bezkofeinową. Ryzyko związane z używaniem tego napoju jest niewielkie w porównaniu z wieloma udowodnionymi korzyściami zdrowotnymi. Główne korzyści picia zielonej herbaty to zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym i nowotworom.

Najbardziej korzystne jest regularne picie umiarkowanej ilości herbaty. Aby utrzymać optymalne zdrowie, pamiętaj o regularnych spacerach lub wizytach na siłowni i o dbaniu o zdrową dietę.

Dodaj komentarz