Każda osoba, która doświadczyła problemów skórnych, dobrze wie co to są zaskórniki. Mogą się pojawiać w każdym wieku i w prawie każdym miejscu ciała. Jednak w tych miejscach, gdzie występuje większa ilość gruczołów łojowych, skóra jest bardziej podatna na zaskórniki. Twarz, szyja, klatka piersiowa i plecy, to najbardziej narażone miejsca. Zwiększona produkcja sebum w tych obszarach zapycha mieszki włosowe i dlatego pojawiają się zaskórniki.
Spośród wszystkich możliwych lokalizacji, niewątpliwie najbardziej nieprzyjemne są zaskórniki w każdym miejscu twarzy, a zwłaszcza na nosie. Przyczyną nie jest to, że są bardziej bolesne lub większe, a raczej fakt, że są bardziej widoczne. Każdy kogo spotykamy spogląda na pryszcze, zamiast patrzeć nam w oczy. Skóra na nosie i wokół niego wydaje się być najbardziej produktywnym obszarem, jeśli chodzi o zaskórniki. Obszar wokół nosa ma najwyższe stężenie gruczołów łojowych, więc pory skóry w tym rejonie mogą łatwo się zatkać. Problem nasila się, jeśli masz tłustą skórę. Istnieje wiele osób, które nie mają zaskórników na jakiejkolwiek innej części ciała, za wyjątkiem nosa.
Sposoby na pozbycie się zaskórników z nosa.
Usuń martwą skórę z nosa używając dobrego peelingu do twarzy. Zwilż twarz ciepłą wodą i okrężnymi ruchami wyszoruj nos i skórę wokół niego, używając palców lub delikatnego wacika. Regularne wykonywanie tych łatwych czynności pomoże utrzymać pory w czystości. Dzięki temu ograniczysz powstawanie nowych wągrów i usuniesz niektóre zaskórników.
Rozgrzej pory na nosie przez około dziesięć minut. Możesz w tym celu wykorzystać parę z zagotowanej wody. Kiedy skóra nosa jest ciepła i miękka, użyj delikatnej gąbki lub czystego bawełnianego ręcznika, aby złuszczyć naskórek i pozbyć się zaskórników na nosie. Uparte zaskórniki możesz usunąć naciskając skórę paznokciem lub pincetą. Kiedy skóra jest zmiękczona i rozluźniona, wówczas zabieg jest bardzo łatwy i całkowicie bezpieczny.
Jeśli sytuacja wymaga pośpiechu i nie masz możliwości aby zastosować wyżej opisane sposoby, wówczas możesz kupić w aptece specjalne plastry na zaskórniki. Działają szybko i niezawodnie. Łatwo usuwają zaskórniki na nosie i gwarantują gładką skórę. Pamiętaj jednak, że ten sposób nie zapobiega problemowi i nie działa na głębiej osadzone lub bardzo małe zaskórniki.
Jeśli masz tłustą cerę, pamiętaj o częstym myciu twarzy. Używaj delikatnego mydła lub czystej, ciepłej wody aby oczyścić twarz z nadmiaru sebum, które może zatykać pory.
Możesz mieć skłonność do reakcji alergicznych na jakieś produkty do makijażu lub środki do demakijażu. Obserwuj czy nie pojawia się podrażnienie skóry po zastosowaniu kosmetyków, gdyż w konsekwencji mogą powstać infekcje skóry lub problemy, takie jak zaskórniki. Unikaj lub zaprzestań używania tych produktów. Zawsze łatwiej jest zapobiegać, niż borykać się z mocno rozwiniętym trądzikiem.
U niektórych osób zdarza się, że zaskórniki nie reagują na żadne domowe sposoby. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z dermatologiem albo specjalistą od pielęgnacji skóry.