Konwencjonalne i niekonwencjonalne leczenie marskości wątroby

Sposób leczenia marskości wątroby jest uzależniony od przyczyny choroby oraz od tego, jak bardzo poważny jest stan chorego. Lekarze zwykle używają kombinacji różnych metod leczenia, między innymi środków farmakologicznych i zmiany stylu życia. I chociaż uważa się, że nie ma skutecznego lekarstwa na marskość wątroby, to jednak istnieje wiele sposobów – zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych – które ułatwiają kontrolowanie objawów tej choroby.

Nadużywanie alkoholu i niezdrowa dieta to podstawowe czynniki zwiększające ryzyko marskości wątroby.

Konwencjonalne leczenie marskości wątroby i zapalenia wątroby.

 • Leki steroidowe i antywirusowe.
 • Środki farmakologiczne redukujące obrzęki.
 • Środki przeczyszczające.
 • Terapia poznawczo-behawioralna
 • Zrezygnowanie z alkoholu i narkotyków.
 • Wprowadzenie do diety nisko przetworzonych produktów, zmniejszenie spożycia soli.
 • Kontrolowanie masy ciała.
 • Kontrolowanie poziomu cholesterolu.
 • W ciężkich przypadkach jedyną możliwością jest przeszczepienie wątroby.

Naturalne leczenie marskości wątroby i zapalenia wątroby.

Naturalne leczenie chorób wątroby koncentruje się na działaniach zapobiegawczych, które wspomagają funkcjonowanie wątroby i nie dopuszczają do przeciążenia tego ważnego narządu. Podstawowe kroki w tym kierunku, to regularna detoksykacja wątroby, stosowanie diety przeciwzapalnej opartej na żywności ekologicznej oraz zrezygnowanie z alkoholu i z palenia papierosów. Zgodnie ze statystykami, nadmierne spożycie alkoholu jest podstawowym czynnikiem powodującym stłuszczenie wątroby, a jeszcze większe zagrożenie stwarza połączenie alkoholu z papierosami i złą dietą oraz z nadużywaniem środków farmakologicznych.

Otyłość jest drugim w kolejności zagrożeniem po alkoholu. Skutkiem długotrwałej otyłości może być niealkoholowe stłuszczenie wątroby i podniesienie ryzyka innych problemów z wątrobą. Stłuszczenie wątroby powoduje szkodliwe zmiany w metabolizmie glukozy, kwasów tłuszczowych i lipoprotein, a ponadto ogólnoustrojowe zapalenie, insulinooporność, dyslipidemię i choroby kardiologiczne. Aby zniwelować wysoki poziom triglicerydów, należy wyeliminować z diety produkty przemysłu spożywczego i skoncentrować się na prawidłowo zbilansowanej diecie.

Trzecie zagrożenie dla wątroby, to nadużywanie środków farmakologicznych. Wszystkie środki farmakologiczne muszą zostać przetworzone przez wątrobę, a zgodnie ze statystykami stosujemy ich bardzo dużo: tabletki od bólu głowy, leki hormonalne, leki antykoncepcyjne i antybiotyki. Zapoznaj się ze skutkami ubocznymi wszystkich medykamentów, które zażywasz. W miarę możliwości zrezygnuj z syntetycznych proszków i tabletek i zastąp je naturalnymi środkami – oczywiście pod kontrolą lekarza.

Kolejna sprawa, to infekcje i wirusy, które mogą uszkodzić wątrobę. Przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, są wirusy. Uważa się, że najlepszym zabezpieczeniem w tym przypadku jest szczepienie ochronne. Jednak w tej chwili nie ma szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Ponieważ wirus przenosi się za pośrednictwem krwi, więc najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest zapobieganie zarażeniu poprzez rozsądne dzielenie się środkami do higieny osobistej i uprawianie bezpiecznego seksu.

Istnieją naturalne zioła i przyprawy wspomagające funkcjonowanie wątroby (np. kurkuma, imbir, probiotyki, ostropest plamisty), które stymulują wytwarzanie żółci i poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Probiotyki (np. DIGESTIVE+++) skutecznie wspierają wątrobę, ponieważ mikroflora jelit odgrywa ważną rolę w procesie detoksykacji. Szczególnie korzystne dla wątroby są między innymi: potas, witamina C, witamina A i witamina B6. Potas obniża skurczowe ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu i obniża poziom trójglicerydów. Badania wskazują także na wysoką skuteczność suplementów diety zawierających kompleks aminokwasów oraz białkowe substancje stymulujące intensywną regenerację na poziomie komórkowym (np. LAMININE).

Komentarz do “Konwencjonalne i niekonwencjonalne leczenie marskości wątroby

 • 29 maja 2019 o 12:10

  Ja marskość wątroby leczę Lamininą z laminina-opinie.pl Czuję się świetnie i nie mam na razie żadnych problemów.

Dodaj komentarz