Aktywność fizyczna a rozwój flory bakteryjnej

Dobra flora bakteryjna w układzie pokarmowym jest fundamentem ogólnego zdrowia. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy choroby układu immunologicznego są bardzo powszechne, warto wiedzieć, że siła układu immunologicznego ma swoje źródło w jelitach. Jak zatem zadbać o prawidłową florę bakteryjną w jelitach?

Jest naukowo potwierdzone, że aktywność fizyczna zwiększa różnorodność mikroflory jelitowej w organizmie człowieka. Mnogość różnych rodzajów mikroorganizmów w układzie pokarmowym jest istotnym czynnikiem, który poprawia pracę układu immunologicznego i gwarantuje prawidłowy metabolizm. Na mikroorganizmy żyjące w jelitach wpływa wiele czynników a harmonia flory bakteryjnej w organizmie człowieka jest gwarancją pełnego i wieloletniego zdrowia.

Aktywność fizyczna implikuje zdrową dietę

Każdy wie, że profesjonalni sportowcy oraz amatorzy, którzy chcą osiągać znaczące wyniki, stosują dietę inną niż przeciętny człowiek. Sportowcy spożywają większe ilości kalorii, białka, tłuszczu, węglowodanów, cukru i tłuszczów nasyconych niż osoby, które nie zajmują się sportem w zaawansowanym stopniu.

Najbardziej powszechnym źródłem białka, zarówno u sportowców, jak i wśród „zwykłych” osób, jest mięso i produkty mięsne. Jednak sportowcy dodatkowo stosują suplementy białka, których nie potrzebują osoby nie uprawiające sportu. U sportowców białka zaspokajają około 25% więcej całkowitego zapotrzebowania na energię niż u pozostałych osób. Najwieksza różnica pomiędzy dietą sportowców a osób prowadzących siedzący tryb życia, dotyczy spożycia owoców i warzyw. Otóż, sportowcy zjadają dużo więcej owoców i warzyw, podczas gdy pozostałe osoby preferują niezdrowe przekąski.

Analizując skład i właściwości mikroflory bakteryjnej w jelitach, zauważono że spożywanie bogatego białka sprzyja różnorodności drobnoustrojów w jelitach, co jest bardzo korzystnym zjawiskiem w kontekście ogólnie dobrego stanu zdrowia. Tak samo dobroczynną funkcję spełniają probiotyki i prebiotyki, które po wprowadzeniu do jelita, zasiedlają układ pokarmowy i utrzymują naturalną harmonię wśród drobnoustrojów zamieszkujących nasz organizm.

Popularny wśród sportowców jest suplement diety Laminine, który oprócz unikalnych składników regenerujących organizm na poziomie komórkowym, jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnych aminokwasów i białek. Preparat jest szczególnie wartościowy dla osób prowadzących aktywny tryb życia i sportowców, ponieważ znacznie przyspiesza regenerację po intensywnym treningu i pomaga w budowaniu masy mięśniowej.

Dodaj komentarz