Suplementy diety w stresie

Stres to wytrącenie organizmu ze stanu homeostazy. Jest to fizjologiczna reakcja na negatywne bodźce pochodzące z otaczającego środowiska. Czynniki odpowiedzialne za powstanie stresu (stresory) mogą mieć charakter fizyczny lub psychiczny. Stresory zmieniają poziomy hormonów, aktywność komórek odpornościowych i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych przy długotrwałym narażeniu na ich działanie.

Naturalny przebieg stresu składa się z trzech etapów: stadium reakcji alarmowej, stadium adaptacji i stadium odpoczynku. Po stadium odpoczynku organizm jest wypoczęty, zrelaksowany i w pełni gotowy na przyjęcie następnej dawki stresu. Niestety, najczęściej reakcja na stresor kończy się na stadium reakcji alarmowej, która przemienia się w stadium wyczerpania, kiedy w wyniku zbyt długotrwałego działania czynnika stresującego, dochodzi do reakcji patologicznych i problemów zdrowotnych.

restilen

Powszechne przyczyny stresu.

Przyczyny stresu mogą być bardzo różnorodne i porządkuje się je według siły, częstotliwości i zakresu oddziaływania. Czynniki powodujące stres, w kolejności od najsilniejszych, to między innymi: śmierć współmałżonka, rozwód, ślub, kara więzienia, śmierć krewnego, utrata pracy, wyjazd na wakacje. Nawet wydarzenia, które obiektywnie oceniamy jako pozytywne, mogą być przyczyną napięcia emocjonalnego i stresu. Stresorem może być niemalże wszystko i tylko od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka zależy, czy dana sytuacja będzie przyczyną stresu.

Jak obniżyć poziom stresu?

  • Wbrew nawałowi obowiązków, znajdź czas na relaks. Znajdź coś, co pozwoli ci zapomnieć o problemach i spędzić czas z przyjemnością.
  • Jest udowodnione, że joga, aktywność fizyczna, sport, muzyka i medytacja – powodują obniżenie stresu.
  • Wśród rodziny lub przyjaciół znajdź osoby, którym będziesz mógł opowiedzieć o swoich problemach. Dzięki grupie wsparcia, sytuacje które wydawały się trudne do rozwiązanie, mogą okazać się zupełnie bezproblemowymi.
  • Pozytywnie reaguj na krytykę lub negatywną ocenę. Każdy ma prawo do swojego zdania. Warto jest uważnie słuchać wypowiedzi innych osób i wyciągać z nich naukę dla siebie.
  • Koncentruj się na pozytywnych myślach i wizualizuj dobre doświadczenia.
  • Odżywiaj się w przemyślany i zrównoważony sposób. Brak minerałów, witamin i składników odżywczych, to czynniki, które znacznie zwiększają podatność na stres.
  • Stosuj suplementy diety, które w dostarczają niezbędnych składników odżywczych w skondensowanej formie.

W badaniach klinicznych wykazano, że Laminine obniża poziom hormonu stresu. Osoby spożywające jedną lub dwie kapsułki dziennie, informowały o ogólnie lepszym samopoczuciu, bardziej pozytywnym nastroju i zmniejszeniu problemów ze snem. Lepsze panowanie nad emocjami i ogólny spokój może pomóc w radzeniu sobie ze stresem.

Dodaj komentarz