Kortyzol, stres i otyłość

Badacze znaleźli zależność między kortyzolem a tłuszczem brzusznym. Kortyzol został obwiniony jako główny winowajca problemu otyłości, a pigułki redukujące kortyzol są reklamowane jako cudowne rozwiązanie problemu nadwagi. Czy kortyzol faktycznie jest związany z otyłością brzuszną? Czy obniżenie poziomu kortyzolu niweluje tkankę tłuszczową?

Co to jest kortyzol?

Kortyzol jest hormonem wytwarzanym przez nadnercza. Należy do kategorii hormonów zwanych glukokortykoidami i ma zdolność do podwyższania poziomu glukozy we krwi. Kortyzol jest znany jako hormon stresu, ponieważ ludzki organizm wytwarza go w reakcji na stres fizyczny, psychiczny lub emocjonalny. Stres może być reakcją na rozmaite sytuacje: intensywny trening, brak snu, ekstremalnie niskokaloryczna dieta, problem w pracy lub w życiu rodzinnym.

piperinox

Podwyższenie poziomu kortyzolu w reakcji na stres, to przygotowanie ciała do ucieczki lub do walki. Kortyzol zwiększa przepływ glukozy, białka i tłuszczu z tkanek do krwioobiegu, aby podnieść poziom energii i zwiększyć fizyczną gotowość do radzenia sobie ze stresującą sytuacją lub zagrożeniem.

Jak sprawdzić poziom kortyzolu? Najczęstszą metodą testowania poziomu kortyzolu jest badanie krwi – poziom kortyzolu we krwi. Istnieje również możliwość zbadania śliny albo moczu.

Czy kortyzol jest związany z otyłością brzuszną?

Naukowcy potwierdzili związek poziomu kortyzolu z otyłością brzuszną. Istnieje korelacja pomiędzy wysokim poziomem kortyzolu i magazynowaniem tkanki tłuszczowej, szczególnie tkanki tłuszczowej brzucha, którą określa się również jako tłuszcz wewnątrzbrzuszny. Ten rodzaj tłuszczu jest przechowywany głębiej w jamie brzusznej i wokół narządów wewnętrznych. Tłuszcz trzewny zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Jednak kortyzol nie jest przyczyną otyłości. Wysoki poziom kortyzolu jest tylko jednym z czynników przyczyniających się do przechowywania tłuszczu w jamie brzusznej. Przyczyną otyłości jest nadmiar kalorii spowodowany zbyt dużą ilością pożywienia i niewystarczająca aktywność fizyczna. Tak więc, zażywanie pigułki hamującej kortyzol nie usunie tłuszczu z brzucha. Badania, które wykazały związek między kortyzolem a tkanką tłuszczową, nie wykazały, że obniżenie poziomu kortyzolu usunie tłuszcz już zgromadzony w ciele.

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie poziomu kortyzolu w normalnym zakresie jest zredukowanie stresu i zapewnienie czasu na regenerację i odnowę. Istnieją skuteczne i naturalne sposoby zmniejszania stresu: nauka oddychania, polepszenie jakości snu, ćwiczenia relaksacyjne, medytacja.

Dodaj komentarz