Zmęczone oczy od patrzenia na ekran komputera

Wpatrywanie się w ekran telewizora, komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu albo smartfona jest stałym elementem naszego życia. Używamy tych urządzeń w pracy, szkole, domu i podczas podróży. W wielu domach telewizor jest włączony od wczesnego rana do późnego wieczora, a w międzyczasie korzystamy dodatkowo z komputera i smartfona – spoglądamy na kilka ekranów jednocześnie. To jest zdecydowanie za dużo czasu, podczas którego oczy są narażone na wytężoną pracę. Jak zniwelować suchość i pieczenie oczu?

Wiele niezależnych badań potwierdza związek między pogorszeniem wzroku a długością czasu spędzonego przed ekranem komputera. Problem ten dotyczy ponad 50 milionów osób na całym świecie, zwłaszcza w krajach o wysokim poziomie rozwoju technologii i dotyczy osób w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i osób młodych i w podeszłym wieku. Aktualne badania prognozują nasilenie problemów ze wzrokiem, ponieważ rozwój technologii zmierza w kierunku zwiększenia ilości ekranów, za pośrednictwem których komunikujemy się z wszelkiego rodzaju urządzeniami. Już nie tylko komputer albo smartfon jest wyposażony w ekran, ale także każdy nowy samochód, a nawet lodówka i pralka.

Najczęstsze objawy wynikające z nadużywania czasu spędzonego przed ekranem, to ból głowy, zmęczenie oczu, podwójne widzenie, suchość oczu, zmęczenie oczu.

Człowiek zwykle mruga 17 razy na minutę. Ilość mrugnięć spada do 12-15 razy na minutę podczas korzystania z komputera. Zmniejszenie liczby mrugnięć prowadzi do wysuszenia oczu i objawia się pieczeniem oczu. Jeśli na ekranie pojawiają się obrazy o rozmytych krawędziach lub zbyt kontrastowe, to oczy muszą wykonać ciężką pracę, aby zinterpretować prezentowane informacje. Może to prowadzić do zmęczenia wzroku, zamglenia lub podwójnego widzenia i bólów głowy.

Omega 3 łagodzi symptomy suchych oczu.

Lekarze z kliniki Noida w Indiach przeprowadzili badanie, w którym brało udział prawie 500 osób z objawami suchego oka. Wszyscy korzystali z komputerów przez co najmniej trzy godziny dziennie w ciągu ostatniego roku. Pacjentów podzielono losowo na dwie grupy, z których jedna dostawała suplementy omega 3, a druga dostawała placebo w postaci oliwy z oliwek. Eksperyment trwał trzy miesiące. Po tym okresie stwierdzono, że suplementacja kwasów tłuszczowych omega 3 znacząco zmniejszyła objawy suchego oka, które zmierzono kilkoma standardowymi testami okulistycznymi. 70% pacjentów z grupy zażywającej suplementy omega 3, przestało zgłaszać jakiekolwiek objawy dolegliwości oczu.

Problem suchych oczu, który objawia się między innymi piekącymi oczami i rozmytym widzeniem, mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jednak w większości przypadków przynosi ulgę zwiększenie spożycie omega 3 w diecie lub zastosowanie suplementów diety. Dwie kapsułki OMEGA+++ zawierają taką ilość omega 3, która zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę substancję i skutecznie usuwa objawy suchego oka.

Dodaj komentarz