Czego należy unikać w czasie menopauzy?

Około pięćdziesiątego roku życia następuje zmniejszenie aktywności gruczołów płciowych w organizmie kobiety. W tym okresie poziom estrogenów zostaje znacznie zmniejszony, co jest przyczyną wielu zmian i komplikacji w codziennym funkcjonowaniu.

Hormony produkowane w okresie rozrodczym są odpowiedzialne za dojrzewanie płciowe i cykl miesiączkowy. Kiedy poziom estrogenów stopniowo obniża się, wówczas zaczynają być widoczne oznaki starzenia: wiotczenie skóry, zmarszczki, matowienie włosów. Zmiany w równowadze hormonalnej mogą być także przyczyną niestabilności emocjonalnej albo problemów z utrzymaniem optymalnej wagi ciała.

Unikaj pożywienia, które może pogorszyć objawy menopauzy.

Żywność przetworzona i produkowana na skalę przemysłową może zawierać duże ilości cukru, chemicznych środków konserwujących i syntetycznych dodatków. Wyeliminowanie tych substancji ułatwia przetrwanie okresu menopauzy i jest korzystne dla poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Ponadto, nadmiar węglowodanów może dodatkowo zaburzyć równowagę hormonalną i utrudnić zachowanie prawidłowej wagi ciała. Nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej jest problemem wielu kobiet podczas menopauzy.

Mięso produkowane na skalę przemysłową również może powodować problemy. Rozsądnym rozwiązaniem jest kupowanie mięsa z hodowli ekologicznych. Zwierzęta hodowane zgodnie z tradycyjnymi metodami są jedynym źródłem zdrowego pożywienia. Kupowanie ekologicznego mięsa, jaj, nabiału i drobiu daje pewność, że nie będziesz spożywać antybiotyków, mięsa karmionego GMO i hormonów.

Spożywanie dużych ilości rafinowanego cukru może spowodować niekontrolowane zwiększenie masy ciała, problemy trawienne, pogorszenie równowagi hormonalnej, zwiększenie uderzeń gorąca i zaburzenia równowagi flory bakteryjnej jelit.

Spożywanie rafinowanych olejów i tłuszczy trans przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych i jest odradzane zwłaszcza w okresie menopauzy. Dzięki temu można uniknąć problemów z sercem, z przyrostem masy ciała, cukrzycą i zaburzeniami poznawczymi.

Gazowane i słodzone napoje „kradną” wapń z organizmu i przyczyniają się do zmniejszenia gęstości kości, osteoporozy i problemów z zębami.

W okresie menopauzy warto jest zainteresować się suplementami diety, które można zaliczyć do kategorii skondensowanego i wartościowego pożywienia. Takim preparatem jest na przykład LAMININEsuplement diety, który dostarcza pełen zakres aminokwasów, wartościowe białka i opatentowany wyciąg z kurzych jaj, którego działanie porównuje się do działania komórek macierzystych.

Dodaj komentarz