Wysoki poziom cukru we krwi a demencja

Badania wykazują bezpośredni związek, który łączy wysoki poziom cukru we krwi ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych i demencji. Zmiany miażdżycowe oraz stany hiperglikemii i hipoglikemii zwiększają ryzyko wystąpienia objawów otępiennych i zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera. Istnieje kilka mechanizmów, które mogą być za to odpowiedzialne.

  • Słabnięcie funkcji poznawczych i rozwój demencji może być efektem dysfunkcji naczyniowo-mózgowej, a te schorzenia są najczęściej wywoływane przez wysoki poziom tłuszczów i cholesterolu we krwi.
  • Toksyczne produkty uboczne metabolizmu glukozy, które są efektem wysokiego stężenia cukru we krwi (hiperglikemia), mogą spowodować negatywne zmiany w mózgu oraz w naczyniach krwionośnych, które znajdują się w mózgu.
  • Używanie insuliny bezpośrednio oddziałuje na funkcje nerwów, pamięć i zdolność uczenia się. Nieprawidłowości w gospodarce insuliną mogą zaburzyć krążenie krwi w mózgu i przyczynić się do przyspieszonego starzenia mózgu, utraty pamięci i demencji.

Dlaczego wysokie stężenie cukru we krwi jest szkodliwe dla mózgu?

Cukier jest surowcem, z którego organizm wytwarza czystą energię niezbędną do zasilania mózgu. Jednak jeśli poziom cukru jest za duży, wpływa to niekorzystnie na tkankę mózgową. W naczyniach krwionośnych oraz na połączeniach pomiędzy komórkami nerwowymi zaczynają odkładać się blaszki złogowe. Komórki nerwowe muszą być wzajemnie połączone, aby impuls nerwowy mógł przepłynąć pomiędzy nimi. Zatkanie tego kanału przez nadmiar glukozy i toksyczne produkty metabolizmu glukozy a także uszkodzenia oksydacyjne, powodują trudne do leczenia zaburzenia pracy układu nerwowego. Nie jest to zjawisko, które normalnie zachodzi w tkance mózgowej, ale stwierdza się je u osób cierpiących na demencję i problemy z pamięcią.

Jak spowodować obniżenie poziomu cukru we krwi?

Na podstawie badań klinicznych można stwierdzić, że po 12 tygodniach przyjmowania Laminine nastąpił spadek poziomu cukru we krwi. Co prawda, były to wstępne badania pilotażowe przeprowadzone na niewielką skalę, jednak wyniki wskazują, że ten preparat może być dużą pomocą dla osób, u których stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi. Wśród badanej grupy pacjentów poziom cukru we krwi spadł do normalnego.

Wiele osób stosuje ten wyjątkowy suplement diety ze względu na bogate wartości odżywcze. Badania wykazały, że oprócz ogólnych korzyści zdrowotnych, można spodziewać się również korzyści na poziomie komórkowym. Pamiętaj, że jeśli podejrzewasz u siebie wysoki poziom cukru we krwi – zgłoś się do lekarza. Kontroluj ciśnienie krwi i nie lekceważ problemu!

Dodaj komentarz