Czy jest możliwe złagodzenie objawów menopauzy?

Zgodnie z medyczną definicją, menopauza jest okresem zaczynającym się 12 miesięcy po ostatniej miesiączce. Większość kobiet wchodzi w okres menopauzy w 40-50 roku życia, jednak zdarza się to także wśród kobiet trzydziestoletnich lub sześćdziesięcioletnich. Stosując kilka łatwych sposobów można złagodzić objawy menopauzy i poprawić samopoczucie i jakość życia.

Nasilenie symptomów menopauzy może być lżejsze lub mocniejsze ze względu na ogólny stan zdrowia. Duże znaczenie mają choroby nowotworowe, chirurgiczne operacje ginekologiczne i zaburzenia odżywiania.

Większość objawów menopauzy wynika z tymczasowego braku równowagi hormonalnej i stopniowo zmniejsza się z upływem czasu, aż do całkowitego ustąpienia bez konieczności stosowania jakiegokolwiek leczenia, w tym hormonalnej kuracji zastępczej. Zgodnie z opinią medyczną, menopauza nie jest chorobą, a jedynie okresem przejściowym, który jest związany ze zmianami poziomu hormonów. Po pewnym czasie organizm przystosowuje się do aktualnej sytuacji i wszelkie objawy powinny zniknąć.

restilen

Naturalne środki łagodzące objawy menopauzy – to takie, które nie wymagają przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej. Naturalne środki są bezpieczne i mogą być pomocne w fazie przejściowej, aby zmniejszyć nasilenie objawów i skrócić czas trwania. Są to między innymi: zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, przyjmowanie pewnych ziół i suplementów diety w celu złagodzenia wahań poziomu hormonów.

Regularna aktywność fizyczna.

Regularna aktywność fizyczna pomaga zachować ogólny, dobry stan zdrowia i powoduje także zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z menopauzą (otyłość, problemy ze snem, osteoporoza, zanik mięśni, stres). Regularne ćwiczenia o umiarkowanych nasileniu poprawiają jakość snu i pomagają wyjść z depresji. Uważa się, że 10-30 minut ćwiczeń aerobowych co drugi dzień wpływa na wzmocnienie kości, pomaga zapobiegać przyrostowi masy ciała i obniża ryzyko osteoporozy.

Spokojny sen w ciągu nocy.

Zbyt mała ilość snu jest skorelowana z wyższym poziomem kortyzolu, co powoduje pogorszenie funkcjonowania układu immunologicznego, brak energii życiowej, podwyższenie podatności na lęk i depresję. Optymalna ilość snu w ciągu doby, to 7-9 godzin. Tyle czasu potrzeba, aby zregenerować siły i uzyskać dawkę energii na kolejny dzień aktywnego życia.

Wiele kobiet w okresie menopauzy doświadcza zaburzeń nastroju (niepokój, depresja, lęk, nadwrażliwość emocjonalna). Umiejętność radzenia sobie ze stresem może zapobiec problemom emocjonalnym i dolegliwościom z nich wynikających: niekontrolowany przyrost masy ciała, przemęczenie, brak snu, niskie libido. Skuteczne i sprawdzone sposoby łagodzenia stresu, to: aktywność fizyczna i spędzanie czasu na łonie natury, medytacja, aromaterapia, akupunktura, rozwijanie kontaktów międzyludzkich, wolontariat, praktyki duchowe.

LifePharm zaleca stosowanie LAMININE, która oprócz całej gamy właściwości zdrowotnych, łagodzi także objawy menopauzy. Zalecana dawka dzienna, to od 2 do 5 kapsułek.

Badania kliniczne potwierdzają, że nawyki związane ze stylem życia (regularne ćwiczenia, jakość snu, sposób odżywiania, relacje międzypersonalne) są najskuteczniejszym sposobem na leczenie objawów menopauzy i innych skutków starzenia się. Nie są to środki doraźne, które przynoszą chwilową ulgę, natomiast wprowadzone do codziennej rutyny – dają znakomite, długofalowe efekty.

Dodaj komentarz