Zioła i suplementy diety w okresie menopauzy

Menopauza jest trudnym okresem, z którym borykają się wszystkie kobiety po osiągnięciu pewnego wieku. Pod względem fizycznym, menopauza jest zakończeniem okresu, w którym kobieta posiada zdolności rozrodcze.

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, menopauza jest naturalnym procesem, którego nie można uniknąć, i który przez lekarzy nie jest traktowany jako choroba. Dlatego uważa się, że menopauzy nie trzeba leczyć. Jednak istnieje wiele naturalnych środków, które pomagają złagodzić uciążliwe objawy menopauzy.

Zioła i suplementy diety w okresie menopauzy.

Kłącze rośliny o nazwie pluskwica groniasta (Actaea racemosa) od wielu setek lat jest stosowane w tradycyjnej medycynie do leczenia zaburzeń menstruacji i bólów miesiączkowych. Istnieją także przesłanki świadczące o korzystnych efektach stosowania wyciągów w tej rośliny w celu złagodzenia objawów menopauzy, w tym uderzeniom gorąca i nocnym potom. Korzyści mogą obejmować także poprawienie jakości snu i zmniejszenie nierównowagi hormonalnej związanej z cukrzycą lub mięśniakami. Korzeń pluskwicy groniastej zawiera wiele cennych substancji, między innymi: polifenole, alkaloidy, substancje estrogenne, żywice, kwas salicylowy i izoflawony.

Naturalny progesteron w formie kremu jest łagodnym i skutecznym sposobem na zmniejszenie objawów menopauzy (utrata gęstości kości, suchość pochwy, mięśniaki). Krem należy stosować miejscowo na skórę przedramion, 2-3 razy dziennie. Taki sposób aplikacji jest bezpieczny i umożliwia kontrolowanie ilości dostarczonego progesteronu przy każdym użyciu. Krem progesteronowy jest korzystny również dla młodszych kobiet (w okresie okołomenopauzalnym), ponieważ obniża ryzyko bezpłodności, endometriozy i PMS.

Ziele dziurawca jest od tysięcy lat stosowane w celu zmniejszenia lęku, depresji i problemów związanych ze snem. Można je stosować także w okresie menopauzy, aby pomóc ustabilizować nastrój, zmniejszyć stan zapalny i poprawić jakość snu.

Owoc niepokalanka zwyczajnego (Vitex agnus-castus L.) posiada udowodnione właściwości lecznicze, które są wykorzystywane w terapii dolegliwości dotykających kobiety. W owocach tej rośliny znajdują się substancje wspomagające stabilizację poziomu kobiecych hormonów, które przynoszą znaczne korzyści w łagodzeniu objawów menopauzy.

W opanowaniu objawów menopauzy mogą również pomóc inne zioła i naturalne suplementy diety, między innymi LAMININE, olej z wiesiołka, korzeń lukrecji, sarsaparilla.

Dodaj komentarz