Zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną, zarówno cały organizm jak i skóra podlegają procesowi starzenia. Podczas zmian przebiegających wraz z upływem czasu zachodzą zmiany histologiczne i biochemiczne, które określa się jako starzenie fizjologiczne lub chronologiczne. Czy wiesz w jakim wieku skóra zaczyna się starzeć?
Ponieważ skóra jest narażona na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, dlatego objawy starzenia najszybciej zauważamy na skórze. Fizjologiczny proces starzenia skóry rozpoczyna się po osiągnięciu 25-30 roku życia. Tempo i nasilenie tego procesu zależy od rozmaitych czynników. Duże znaczenie mają indywidualne uwarunkowania genetyczne, dieta, tryb życia i stopień narażenia na działanie szkodliwych substancji. Uważa się, że czynniki te powodują powstanie wolnych rodników, którym przypisuje się odpowiedzialność za przyspieszenie procesów starzenia się skóry i całego organizmu.
Objawy starzenia się skóry
Starzejąca się skóra staje się cienka i sucha, traci elastyczność i blask, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Główną przyczyną zmiany wyglądu skóry jest zmieniająca się z upływem lat struktura białek, dzięki którym skóra jest sprężysta i gładka (kolagen i elastyna). Wraz z wiekiem powstają fizyczne zmiany we wszystkich warstwach skóry. W naskórku następuje spłaszczenie komórek warstwy podstawnej oraz zanikanie komórek w warstwie kolczystej i ziarnistej. Naskórek staje się cienki i wysuszony a wymiana substancji odżywczych pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą osłabia się.
W skórze właściwej następuje zmniejszenie aktywności fibroblastów i zahamowanie syntezy włókien elastycznych. Pojawiają się zmarszczki powierzchowne i głębokie. Zmarszczki powierzchniowe występują między innymi w okolicy oczu, natomiast zmarszczki głębokie powstają na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi.
Z upływem lat powstają zaburzenia w syntezie białek strukturalnych, co objawia się opadaniem owalu twarzy.
Zmiany zachodzą również w funkcjonowaniu gruczołów łojowych i potowych. Zmniejsza się wydzielanie potu i łoju a gruczoły łojowe powoli zanikają. Niedobór łoju skutkuje osłabieniem płaszcza ochronnego naskórka, a w konsekwencji do wysuszenia skóry. Komórki starzejącego się naskórka regenerują się znacznie wolniej niż w młodej skórze a warstwa rogowa staje się szorstka i sucha.
U kobiet w okresie menopauzy następuje nasilenie zmian typowych dla starzejącej się skóry. Przyczyną są zaburzenia hormonalne, których efektem jest osłabienie aktywności fibroblastów. Następuje zahamowanie syntezy kwasu hialuronowego oraz kolagenu i wyraźne zmniejszenie jędrności i nawodnienia skóry.
Nieprawidłowy styl życia może drastycznie przyspieszyć naturalne procesy starzenia się skóry. Uważa się, że jednym z głównym czynników, które zwiększają tempo pojawiania się zmian w budowie skóry, jest palenie papierosów.