Silne przeciwutleniacze kontra wolne rodniki

Z pewnością wiele razy słyszałeś o wolnych rodnikach i przeciwutleniaczach. Ale czy wiesz, jaką rolę odgrywają one w chorobach i w procesie starzenia się? I dlaczego organizm potrzebuje dużej ilości antyoksydantów aby długo utrzymać dobre zdrowie oraz jakie jest najbardziej wartościowe źródło tych dobroczynnych substancji?

Wolne rodniki to produkty metabolizmu, które w specyficznych warunkach mogą pojawiać się przy wytwarzaniu energii przez organizm człowieka. Wolne rodniki powstają w organizmie, kiedy jest poddany działaniu toksyn środowiskowych, między innymi światła słonecznego, substancji chemicznych albo dymu papierosowego. Mogą być także efektem stanów zapalnych spowodowanych wysiłkiem fizycznym, promieniowania albo naturalnych procesów metabolicznych.

Związek wolnych rodników ze starzeniem się organizmu został odkryty w połowie XX wieku. Wolne rodniki są zbudowane z cząsteczek, które mają niedostatek elektronów. W związku z tym, pobierają brakujące elektrony od innych cząsteczek, które znajdują się w pobliżu. Taką reakcję określa się jako utlenianie. Kiedy wolne rodniki odbierają elektrony od białek lub tłuszczów w organizmie, to ulegają zniszczeniu struktury komórkowe i DNA, co prowadzi do degradacji tkanek.

Antidotum na niszczące działanie wolnych rodników są przeciwutleniacze (mikroelementy), które pełnią funkcję „dawców elektronów” neutralizujących wolne rodniki. Jeśli organizm nie dysponuje wystarczającą ilością antyoksydantów, wówczas wolne rodniki powodują przyspieszone uszkadzanie tkanek i narządów, co stwarza ryzyko wielu chorób.

Szkodliwe skutki akumulacji wolnych rodników

Nadmierne zagęszczenie wolnych rodników prowadzi do przewlekłych chorób, między innymi miażdżyca tętnic, degeneracja komórek, zaburzenia poziomu cukru we krwi, bóle stawów, zaburzenia sercowo-naczyniowe, stany zapalne i choroby zwyrodnieniowe. Stres oksydacyjny jest główną przyczyną obumierania komórek, w tym zwłaszcza komórek nerwowych i mózgu, które są bardzo podatne na utlenianie ze względu na ich wysokie tempo metabolizmu.

Przyspieszony proces starzenia organizmu i uszkodzenia nerwów, rdzenia kręgowego i mózgu są ściśle połączone z uszkodzeniami oksydacyjnymi DNA i niedostatecznym poziomem przeciwutleniaczy.

Organizm posiada wewnętrzny mechanizm obronny, które neutralizuje wolne rodniki. Jednak zbyt duża ilość toksyn i narażanie się na oddziaływanie szkodliwych czynników, może spowodować przekroczenie wydajności naturalnych sił obronnych. Dlatego w związku z aktualnymi warunkami środowiskowymi, zaleca się przyjmowanie dodatkowych dawek przeciwutleniaczy w postaci suplementów diety. Zgodnie z opiniami specjalistów, może to znacząco wpłynąć na poprawę ochrony komórek organizmu, spowolnienie procesu degeneracji, przedłużenie życia i zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób degeneracyjnych systemu nerwowego.

Zestaw naturalnych przeciwutleniaczy

Najbardziej znanym i powszechnie występującym utleniaczem jest witamina C. Poza właściwościami antyoksydacyjnymi ma ona szeroki zakres korzyści dla zdrowia. Witamina C jest przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w wodzie, jednak jej specjalna forma o nazwie Life-C wykazuje dużo lepszą biodostępność i pozostaje w układzie krwionośnym dwa razy dłużej. Specjalna forma witaminy C, w połączeniu z ziołami charakteryzującymi się wysoką zawartością przeciwutleniaczy i grzybami leczniczymi (rokitnik, acerola, Camu camu, Ashwagandha) – zostały zamknięte w kapsułce suplementu diety o nazwie IMMUNE+++. Rokitnik jest bogatą w składniki odżywcze rośliną rosnącą w północnych regionach Indii, która charakteryzuje się dużą zawartością karotenoidów i jest przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w tłuszczach. Przeciwutleniacze rozpuszczalne w tłuszczach są bardzo ważne w ochronie przed stresem oksydacyjnym. Rokitnik zawiera również dużą ilość naturalnej witaminy C. Skład suplementu diety jest dodatkowo wzbogacony trzema tradycyjnymi grzybami leczniczymi, które są korzystne przy ochronie komórek nerwowych i zapewniają wsparcie immunologiczne.

Silny układ immunologiczny skutecznie chroni organizm przed chorobami i zagrożeniami z zewnętrznymi. Naturalne, skoncentrowane przeciwutleniacze pomagają wzmocnić układ immunologiczny i zwalczać wolne rodniki, o których obecnie wiadomo, że wywołują destrukcyjny efekt stresu oksydacyjnego.

Dodaj komentarz