Wpływ stresu na nadciśnienie tętnicze

Regularne narażenie na stres wpływa na funkcjonowanie wielu narządów i układów organizmu, w tym także na ciśnienie krwi. U niektórych, bardziej podatnych osób, stres może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Stres jest nierozłącznym elementem życia człowieka i nie ma możliwości, aby go wyeliminować. Jednak każdy może nauczyć się kontrolować swoje reakcje i zredukować ryzyko powstania szkód spowodowanych długotrwałym stresem psychicznym.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która dotyka wiele osób na całym świecie. Jeśli masz zbyt wysokie ciśnienie krwi przez długi okres i nie próbujesz leczyć choroby, to miej świadomość, że taka sytuacja grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jedną z możliwych przyczyn podwyższonego ciśnienia krwi może być stres psychiczny, który można leczyć poprzez zmianę stylu życia i stosowanie farmakoterapii.

restilen

Modyfikowanie stylu życia można zacząć od ograniczenia spożycia soli kuchennej, gdyż zbyt duża ilość sodu w pożywieniu nasila reakcję układu sercowo-naczyniowego na stres. Kolejne kroki to zrezygnowanie z nikotyny i kofeiny, które przyczyniają się do nasilenia reakcji presyjnej podczas stresu.

Ważną rolę w normowaniu ciśnienia tętniczego odgrywa regularny wysiłek fizyczny. Wysoka wydolność fizyczna organizmu przyczynia się do skrócenia czasu normalizacji ciśnienia krwi po stresie psychicznym. Natomiast trening wytrzymałościowy obniża ilość katecholamin i przyczynia się do zmniejszenia reakcji stresowej.

Posiadanie zwierzęcia domowego poprawia skuteczność farmakoterapii.

Skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem psychicznym jest stosowanie technik relaksacyjnych, między innymi takich jak trening autogenny, terapia behawioralna, medytacja transcendentalna, joga, gimnastyka relaksacyjno-oddechowa. Zgodnie z badaniami naukowymi, u osób z nadciśnieniem tętniczym, które stosowały techniki relaksacyjne, zaobserwowano obniżenie skurczowego oraz rozkurczowego ciśnienia tętniczego, a także spadek całkowitego oporu obwodowego i pojemności minutowej.

Reakcja układu współczulnego na stres psychiczny jest zauważalnie mniej nasilona u osób, które regularnie ćwiczą jogę, medytują i stosują techniki relaksacyjne. Zmniejszenie reakcji na stres objawia się mniejszym przyspieszeniem czynności serca i mniejszym wzrostem ciśnienia tętniczego po narażeniu na bodziec stresowy.

Istnieją także suplementy diety, które kompleksowo pomagają w leczeniu chorób serca, nadciśnienia tętniczego i stresu. Producent preparatu LAMININE rekomenduje stosowanie 1-3 kapsułek przy lekkich dolegliwościach i 4-5 kapsułek przy silnych dolegliwościach związanych z nadciśnieniem tętniczym spowodowanych stresem.

Dodaj komentarz