Zapobieganie wysokiemu ciśnieniu krwi

Większość chorób daje wyraźnie odczuwalne objawy, która mobilizują nas do zatroszczenia się o zdrowie. Ból, zmęczenie, ospałość – jeśli odczuwamy jakąkolwiek zmianę w samopoczuciu, to natychmiast reagujemy. W przypadku wysokiego ciśnienia krwi jest zupełnie inaczej, ponieważ ta dolegliwość często nie ma żadnych odczuwalnych objawów.

Istnieją środki ostrożności, które skutecznie pomagają w utrzymaniu zdrowia układu krążenia i regulują ciśnienie krwi.

Regularne sprawdzanie ciśnienie krwi jest bardzo ważne. Trzeba to robić nawet, gdy ciśnienie krwi jest prawidłowe przez długi czas. Skutki wysokiego ciśnienia krwi z reguły nie powodują żadnych objawów, które mogłyby ostrzec przed zbliżającą się chorobą. Monitor ciśnienia krwi, to niedrogie urządzenie, które każdy powinien mieć w domu. Dodatkowo, w każdej aptece jest dostępne takie urządzenie, z którego można skorzystać za darmo.

Jeśli zorientujesz się, że twoje ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, natychmiast poszukaj pomocy lekarskiej. Zrób to, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów – zwlekanie może tylko pogorszyć stan zdrowia. Wszystkie leki przepisane przez lekarza zażywaj regularnie a wszystkie zalecenia traktuj bardzo poważnie.

Zlikwiduj nadwagę. Każdy kilogram nadwagi jest dużym obciążeniem dla organizmu i ma znaczący wpływ także na ciśnienie krwi.

Zwiększ spożycie kwasów tłuszczowych omega 3 (EPA i DHA). Najlepszym źródłem wartościowych i niezanieczyszczonych kwasów tłuszczowych są ryby, takie jak dziki pstrąg i dziki łosoś. Ryby produkowane przemysłowo mogą mieć wysoki poziom zanieczyszczeń a dzieci i kobiety w ciąży powinny całkowicie unikać tego typu ryb. W wielu przypadkach najlepszych rozwiązaniem jest stosowanie suplementów diety omega 3. Zwiększ spożycie kwasu alfa-linolenowego (ALA). Naturalne źródła tej substancji, to między innymi orzechy włoskie, siemię lniane, olej lniany, olej rzepakowy i olej sojowy. Należy pamiętać, że chociaż żywność zawierająca kwasy tłuszczowe omega 3 ma duże zalety zdrowotne, to oleje i orzechy mają dużo kalorii.

Jeśli przyjmujesz leki zmniejszające krzepliwość krwi, koniecznie porozmawiaj z lekarzem przed suplementacją kwasami tłuszczowymi omega 3.

Bardzo istotnym czynnikiem w powstawaniu nadciśnienia jest stres. Zrób wszystko, co możesz, aby zmniejszyć stres w swoim życiu. Bądź aktywny fizycznie. Regularna aktywność fizyczna ułatwia radzenie sobie ze stresem i pomaga w rozwiązywaniu problemów.

Dodaj komentarz