Wykrywanie oznak stresu

Aby skutecznie uniknąć stresu, musisz umieć rozpoznać jego symptomy. Jest to trudne zadanie, ponieważ podczas doświadczania stresu nie myślisz racjonalnie. Jednak przewlekły stres jest tak bardzo szkodliwy dla zdrowia, że warto jest nauczyć się kontrolować go.

Najbardziej oczywistą oznaką stresu jest trwały niepokój. Jest to stan, w którym bez przerwy myślisz o problemie, którego nie umiesz rozwiązać. Stresujące myśli są tak bardzo natrętne, że nie potrafisz myśleć o niczym innym. Może to prowadzić nawet do problemów ze zdrowiem fizycznym.

restilen

Drugi na liście objawów stresu jest ból głowy, który jest najczęstszą dolegliwością fizyczną będącą następstwem stresu. Przewlekły ból głowy może doprowadzić do bardzo uciążliwej migreny. Po długim stresie, ból głowy może także pojawić się po ustąpieniu stresu. Często zdarza się, że bólu głowy doświadczamy w weekend, po zakończeniu stresującego tygodnia w pracy.

Kolejna oznaka stresu to bezsenność. Przyczyną problemów ze snem jest nieumiejętność wyciszenia natrętnych myśli. Kiedy chcesz zasnąć, umysł cały czas próbuje rozwiązać stresujące problemy i nie pozwala na relaks. Sen jest potrzebny, aby utrzymać stres pod kontrolą.

Ze stresu wynikają również inne problemy związane ze snem: koszmary nocne, senność, bezdech w czasie snu, przewlekłe zmęczenie. Jeśli cierpisz na którykolwiek z tych objawów, powinieneś spotkać się z lekarzem, aby zastosować środki umożliwiające spokojny i relaksujący sen.

Fizycznym objawem stresu mogą również być choroby wrzodowe lub refluksowe. Są to bardzo poważne schorzenia, które nieleczone mogą wywołać groźne konsekwencje zdrowotne.

Bardzo denerwującym objawem stresu są problemy z pamięcią.

Jedną z najniebezpiecznych oznak stresu jest wysokie ciśnienie krwi. Podwyższenie ciśnienia krwi podczas stresu jest naturalne i prawidłowe, gdyż pozwala szybko zareagować na niebezpieczeństwo. Jednak długotrwałe utrzymywanie się stanu „gotowości do walki” jest bardzo niekorzystne dla serca i może powodować problemy z układem krążenia.

Objawy stresu dotyczą nie tylko umysłu. W rzeczywistości stres powoduje również problemy fizyczne. Jeśli więc chcesz zachować zdrowie, musisz nauczyć się jak pokonać stres. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie oznak stresu i szybkie zareagowanie, zanim korzystna mobilizacja w sytuacji stresowej, przemieni się w niszczący, długotrwały stres.

Dodaj komentarz