Brokuły w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów czyli osteoartroza jest efektem zdegradowania tkanki chrzęstnej stawów. Chrząstka stawowa jest elastyczną tkanką, która chroni twarde końcówki kości przed stykaniem się i uszkodzeniem. Zwyrodnienie chrząstki stawowej skutkuje wystąpieniem objawów takich jak ból stawów, opuchlizna i ograniczenie ruchomości. Częstym efektem wśród cierpiących na chorobę zwyrodnieniową jest też depresja. Według Wikipedii choroba zwyrodnieniowa stawów należy do pierwszych dziesięciu chorób na świecie powodujących najcięższe kalectwo. Medycyna proponuje kilka, naukowo udowodnionych metod leczenia i zapobiegania bolesnemu zapaleniu stawów. Jest również udokumentowane, korzystne spożywanie brokułów działających zapobiegająco na zwyrodnienia stawów. Za tak korzystne działanie brokułów jest odpowiedzialny sulforafan, związek którego największe stężenie wykryto w kiełkach brokułów. Jest to czynnik chemoprewencyjny, który wspomaga usuwanie z ciała toksyn i substancji kancerogennych.

brokuly

Brokuły od wielu lat uznawane są za „super żywność”. Aby doświadczyć szerokiego spektrum korzyści zdrowotnych, dietetycy zalecają włączenie ich do codziennej, zbilansowanej diety. Brokuły przyczyniają się między innymi do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia ryzyka chorób serca i nowotworów. Nauka nie zawsze potwierdza dobroczynne działanie borkułów, jednak bez żadnych wątpliwości zawierają one wiele korzystnych składników odżywczych, np. kwas foliowy, witaminy A i C, wapnia i błonnik. Brokuły to warzywo obowiązkowe w diecie.

Wpływ sulforafanu na chrząstki

Według najnowszych teorii, sulforafan ogranicza wytwarzanie enzymów prowadzących do uszkodzenia chrząstek. Badano również wpływ sulforafanu na komórki tkanki chrzęstnej (chondrocyty) i odkryto bardzo korzystne działanie tej substancji na wzmocnienie i regenerację chrząstek.

Jeśli wierzyć w wyniki badań, zwiększenie ilości brokułów w diecie może złagodzić dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. W sklepach dostępnych jest wiele preparatów ze skondensowanym sulforafanem. Jednakże, podczas gdy nie ma nic złego w zwiększaniu ilości warzyw w codziennej diecie, tak efekty długotrwałego zażywania leków nie są znane. Suplementy zawierające sulforafan mogą niekorzystnie reagować z innymi lekami (np. na nadciśnienie). Tak więc, przed rozpoczęciem nowej kuracji obowiązkowo należy skonsultować się z lekarzem.

CIEKAWOSTKA: Prowadzone są prace nad wyhodowaniem „super brokułów”, zawierających jeszcze większe dawki sulforafanu.

Dodaj komentarz