Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci hialuronianu sodu. Najwyższe stężenie osiąga w skórze, w mazi stawowej i w ciele szklistym oka, ale jest również składnikiem płynów ustrojowych, tkanki łącznej i ścian naczyń krwionośnych. Do czego jest potrzebny kwas hialuronowy i jak uzupełnić jego niedobory?
Główna funkcja kwasu hialuronowego to wiązanie wody. Codziennie organizm wytwarza około 30% ogólnej ilości kwasu hialuronowego, ponieważ taka jego ilość ulega rozpadowi każdego dnia. Wraz z upływem lat zmniejsza się zdolność organizmu do wytwarzania kwasu hialuronowego i wtedy zaczynamy szukać metod na uzupełnienie tej substancji. Kwas hialuronowy można uzupełnić stosując zabiegi przeciwzmarszczkowe (zastrzyki, kremy), suplementy diety (tabletki, kapsułki, kremy) lub zabiegi medyczne (zastrzyki).
Kremy przeciw starzeniu
Zmniejszenie syntezy kwasu hialuronowego powoduje obniżenie zawartości wody w skórze, pojawienie się zmarszczek i zmiany wizualne, które określamy jako starzenie. Istnieją kremy przeciwzmarszczkowe, które charakteryzują się wysokim stężeniem kwasu hialuronowego, aby zapewnić intensywne nawilżenie dla starzejącej się skóry, której główne problemy to suchość i zmarszczki. Po nałożeniu na skórę, kwas hialuronowy penetruje powierzchnię skóry i przenika do wewnętrznych warstw. Podobnie jak kwas hialuronowy wytwarzany w ciele, kwas hialuronowy w postaci kremu nawilża skórę właściwą począwszy od głębszych warstw aż do warstwy zewnętrznej.
Suplementy diety z kwasem hialuronowym
Niektórzy specjaliści twierdzą, że kwas hialuronowy dostarczony w postaci suplementów diety nie może zostać wchłonięty przez przewód pokarmowy, ponieważ jego cząsteczki są zbyt duże. Jednak japońscy naukowcy opracowali technologię, która obniża masę cząsteczkową kwasu hialuronowego i nie zmienia jego właściwości chemicznych. Dzięki temu kwas hialuronowy przyjmowany doustnie jako suplement diety, przenika z układu pokarmowego do skóry i według zapewnień producentów ta forma kwasu hialuronowego jest również bardzo efektywna.
Ostrzykiwanie twarzy
Zastrzyki na bazie kwasu hialuronowego są powszechnie stosowane w gabinetach medycyny estetycznej. Korzystają z nich osoby, które chcą usunąć zmarszczki z twarzy. Preparat do wypełniania zmarszczek ma postać elastycznego żelu. Zabieg polega na wprowadzeniu substancji pod skórę za pomocą cienkiej igły. Efekt wstrzyknięcia kwasu hialuronowego jest widoczny natychmiast i utrzymuje się przez około rok. Kwas hialuronowy wykorzystywany do usuwania zmarszczek jest preparatem syntetycznym, dzięki czemu nie wywołuje reakcji alergicznych.
Zabiegi medyczne
Produkty zawierające kwas hialuronowy są używane w wielu procedurach medycznych, między innymi do zapobiegania i leczenia objawów związanych z chorobami tkanki łącznej, takich jak: złamania, przepukliny, jaskra, uszkodzenia rogówki i siatkówki oka, zapalenie kości i stawów, zapobieganie bliznowaceniu, niewydolność strun głosowych, uszkodzenia chrząstek i więzadeł oraz gojenie się ran. Spośród nich, choroba zwyrodnieniowa stawów stała się ostatnio szczególnie popularnym obszarem, w którym stosuje się kwas hialuronowy.
Mimo, że kwas hialuronowy jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez organizm, to jednak sporadycznie mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne. Działanie niepożądane dotyczy głównie wstrzyknięcia kwasu hialuronowego pod skórę i może to być zaczerwienienie skóry, opuchlizna, zasinienie skóry, swędzenie w miejscu wkłucia, przebarwienia skóry lub ropnie.