Która witamina jest dobra dla kości?

Wbrew powszechnemu mniemaniu, problemy z układem kostnym mają nie tylko osoby starsze. Dlatego od dzieciństwa powinniśmy troszczyć się o kości i stosować środki zapobiegawcze. Jakie stosować metody, aby mieć zdrowe i silne kości aż do późnej starości?

Formowanie tkanki kostnej trwa przez kilkanaście lat od momentu narodzin. Według aktualnej wiedzy medycznej, wraz z wiekiem gęstość kości ulega zmniejszeniu. Zmiany dotyczą również kręgów, z których zbudowany jest kręgosłup – wtedy mogą pojawić się bóle kręgosłupa i inne dolegliwości. Jak można zapobiec degeneracji kręgosłupa? Czy słabe kości w starszym wieku to faktycznie normalna sytuacja?

Witamina K – a zwłaszcza witamina K2 – ma bardzo duże znaczenie w utrzymaniu zdrowia kości, gdyż jej deficyt jest główną przyczyną obniżania gęstości kości.

Witamina K1 jest łatwa do uzyskania z pożywienia, ponieważ znajduje się w zielonych warzywach liściastych, takich jak sałata, brokuły i szpinak. Nawet dieta typu zachodniego, która jest uważana za mało korzystną dla zdrowia – bez problemu zapewnia taką ilość witaminy K1, która jest wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb organizmu.

Dużo gorzej przestawia się zaspokojenie potrzeb na witaminę K2. Witamina K2 stanowi tylko około 10% witaminy K spożywanej w zachodniej diecie. Ten rodzaj witaminy K jest trudno dostępny w diecie. Witamina K2 może być syntetyzowana przez mikroflorę jelitową, pod warunkiem, że mamy korzystnie zróżnicowaną i silną florę bakteryjną – co w dzisiejszych czasach jest rzadkim zjawiskiem. Ponadto witamina K2 znajduje się w fermentowanej żywności, na przykład w japońskim przysmaku – fermentowanej soi nazywanej natto.

Suplementy diety, które wzmacniają kości.

Od wielu lat jest wiadome, że spożywanie tłustych ryb wzmacnia kości. Nasze babcie i dziadkowie, kiedy byli dziećmi wypijali codziennie łyżkę tranu – dla wzmocnienia kości. Współczesne badania potwierdzają, że większe spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych skutkuje podwyższeniem gęstości mineralnej kości i zmniejszeniem łamliwości kości.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo suplementów zawierających wartościowe kwasy tłuszczowe omega, które są korzystne dla układu sercowo-naczyniowego a ponadto przyczyniają się do poprawienia gęstości i sprężystości tkanki kostnej. Jednak tylko jeden z nich ma w swoim składzie także dobroczynną witaminę K2 i komplet innych substancji, które dodatkowo wzmacniają efekty zdrowotne i poszerzają spektrum działania preparatu. Polecamy zapoznanie się z właściwościami i składem OMEGA+++. Jest to suplement diety który zawiera omega 3, 6 i 9 z silnego oleju rybnego i oleju z ogórecznika, wzbogaconego o zapłodniony ekstrakt z jaj ptasich i koenzym Q10 o przedłużonym działaniu. Witamina K2 pochodzi ze sfermentowanych nasion soi i charakteryzuje się wyjątkowo korzystnymi właściwościami.

Dodaj komentarz