Zalety picia czarnej herbaty

Różnym rodzajom herbaty zostały przypisane nazwy, które odpowiadają kolorom: zielona, czerwona, czarna i biała. Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na cały świecie. W tym artykule zajmiemy się czarną herbatą. Czym różni się czarna herbata od pozostałych gatunków? Czy czarna herbata jest zdrowa?

Zielona, czerwona, czarna i biała herbata pochodzą z tej samej rośliny, która od wieków jest uprawiana w Chinach. Różne właściwości, smak i wygląd poszczególnych rodzajów herbaty wynikają z innego przetworzenia surowca. W przypadku czarnej herbaty, liście poddawane są czterem procesom: więdnięcie, skręcanie, fermentacja i suszenie.

piperinox

Czarna herbata charakteryzuje się wysoką zawartością flawonoidów, które poprzez neutralizowanie wolnych rodników, spowalniają procesy starzenia organizmu człowieka. Zawiera również kofeinę, taniny i antyoksydanty.

Wśród zdrowotnych zalet picia czarnej herbaty wymienia się ochronę przed rozwojem miażdżycy i zawałem serca, obniżenie poziom cholesterolu, unormowanie ciśnienia, wzmocnienie naczyń krwionośnych, przeciwdziałanie zakrzepom krwi, zapobieganie chorobie nowotworowej, pobudzenie wydzielania soków trawiennych, przyspieszenie metabolizmu, poprawienie jakości skóry, regulowanie zawartości cukru we krwi, poprawienie pracy mózgu i ułatwienie koncentracji.

Aby zachować dobroczynne właściwości herbaty, należy ją pić bez dodawania cukru.

Z dobrodziejstwa herbaty można także skorzystać stosując ją w nieco inny sposób. Okłady z herbaty łagodzą poparzenia oraz łagodzą trądzik. Płukanie włosów w herbacie pomaga pozbyć się łupieżu a moczenie stóp niweluje nieprzyjemny zapach. Okład z herbacianych fusów niweluje opuchliznę wokół oczu.

Przeciwskazania do picia czarnej herbaty

Herbata pita z umiarem jest bardzo bezpiecznym napojem. Przedawkowanie herbaty może być przyczyną problemów z zaśnięciem, kołatania serca, bólu głowy, drżenia mięśni, problemów z zachowaniem równowagi.

Dodaj komentarz