Kofeina jest dobra dla zdrowia, czy szkodliwa?

Moda na zdrowy styl życia trwa od wielu lat. Co jest zdrowe, a co szkodzi? Zwolennicy skrajnych opinii sprzeczają się bezustannie. Wcześniej naukowcy twierdzili, że jajka są złe dla zdrowia, a teraz jajka mają mnóstwo korzyści. Nie jedz masła! Jedz masło! Aktualne badania wydają się być sprzeczne z wcześniejszymi badaniami. Jak więc wygląda sprawa kofeiny? Jaka jest prawda o kofeinie?

Kofeinę można odnaleźć w kawie, herbacie, wielu napojach i niektórych suplementach diety.

Spytaj kogokolwiek o źródło kofeiny, a prawie każdy odpowie, że kofeina jest w kawie. Według niektórych doradców picie kawy przyspiesza starzenie się, niszczy nadnercza i powoduje wiele szkód w organizmie. Inni badacze twierdzą, że świeżo palona kawa ​​jest pełna przeciwutleniaczy, a zatem dobra dla zdrowia. Niektóre badania wykazały, że picie dużej ilości kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę lub chorobę Alzheimera. Czy kofeina naprawdę poprawia sprawność umysłową?

Kofeina daje korzystny impuls komórkom mózgowym. Jednak do poprawy sprawności umysłowej wystarczy jedna filiżanka kawy, a efekt jej wypicia trwa przez kilka godzin. Większa dawka kofeiny nie przynosi dodatkowych korzyści w tej kwestii. Nie każda osoba reaguje na kofeinę w ten sam sposób. Niektóre osoby po wypiciu filiżanki kawy stają się zdenerwowane albo przygnębione.

U osób starszych kofeina zawarta w kawie lub herbacie może poprawić pamięć i czujność i w ten sposób częściowo zrównoważyć skutki starzenia się mózgu.

To prawda, że od ​​kofeiny można się uzależnić. Niektórzy po zrezygnowaniu z używania kofeiny mogą odczuwają bóle głowy, zmęczenie i głód kofeinowy.

Negatywnym skutkiem kofeiny jest to, że może przyczyniać się do problemów z zaśnięciem. U większości osób picie jakiegokolwiek napoju z kofeiną wieczorem powoduje bezsenność. Jeśli kolejnego dnia, z powodu niewyspania będziesz pić więcej kawy, to problem z bezsennością będzie narastał. Lepszym rozwiązaniem problemu jest stopniowe zmniejszanie ilości kofeiny spożywanej każdego dnia. Kawę możesz zastąpić zieloną herbatą, która ma trochę mniej kofeiny. Picie kawy dla odświeżenia umysłu, możesz zastąpić wyjściem na świeże powietrze. Wykonaj parę podskoków, weź parę głębokich oddechów. Kilka prostych ćwiczeń fizycznych może doskonale zastąpić kofeinę.

Ciekawe, jakie wyniki przyniosą kolejne badania naukowe. Być może będzie to ostateczna odpowiedź na pytanie, czy kofeina jest korzystna dla zdrowia. W międzyczasie kieruj się zdrowym rozsądkiem i samodzielnie podejmij decyzję, czy chcesz dalej spożywać kofeinę, czy zrezygnować z niej.

Komentarz do “Kofeina jest dobra dla zdrowia, czy szkodliwa?

  • 6 lutego 2021 o 10:00

    Kofeina jest korzystna dla zdrowia albo jest szkodliwa. Wszystko zależy od ilości. Dotyczy to wszystkiego co zjadamy i wszystkiego co robimy. W każdej kwestii nadmiar jest szkodliwy. Dbaj o równowagę, bo tutaj jest klucz do zdrowia i szczęścia. ❤️

Dodaj komentarz