Badania kliniczne wyciągu z zielonej kawy

Badania nad efektami zdrowotnymi regularnego spożywania ziarnen zielonej kawy przeprowadzono na Uniwersytecie w Pennsylvanii pod nadzorem dr. Joe Vinsona. Na ich podstawie stwierdzono, że codzienne przyjmowany ekstrakt z zielonej kawy (kilka kapsułek) jest bezpiecznym, efektywnym i niedrogim sposobem na odchudzenie – pod warunkiem jednoczesneego zastosowania niskotłuszczowej, zdrowej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych.

W badaniach wzięło udział 16 osób z nadwagą lub otyłością w wieku od 22 do 26 lat, którym w ciągu 22 tygodni podawano kapsułki zawierające ekstrakt z zielonej kawy lub placebo (nieaktywny proszek).

keto-actives
zielona-kawa-odchudzanie
Jak działa ekstrakt z zielonej kawy?

Zawartość ekstraktu zmieniano w zakresie od 700 mg do 1050 mg. Każdy z badanych przeszedł cykle przyjmowania obu dawek zielonej kawy oraz placebo trwające 6 tygodni. Taki sposób przeprowadzania badania jest bardzo wiarygodny, każdy z badanych może na bieżąco monitorować osiągane efekty i zgłaszać własne obserwacje.

W przypadku każdego z uczestników badania brano pod uwagę rodzaj diety (kalorie, rodzaj pożywienia, itp.) oraz aktywność fizyczną w czasie eksperymentu. Pilnowano aby ilość przyjmowanych kalorii, węglowodanów, tłuszczy, czy białek, ani też program treningowy nie różniły się od tych sprzed eksperymentu.

W ciągu trwającego 22 tygodnie badania uczestnicy zrzucili średnio 8 kilogramów wagi każdy, co przekładało się średnio na 10,5% redukcji ogólnej masy ciała oraz 16% redukcji tkanki tłuszczowej. Stwierdzono, iż utrata wagi ciała mogłaby być większa gdyby uczestnicy zażywali jedynie wyższą dawkę ekstraktu z zielonej kawy (z pominięciem placebo i niższej dawki ekstraktu z zielonej kawy).

Zwrócono uwagę, iż wyniki poprzednich badań również wykazały wysoką skuteczność zielonej kawy. Jednak ten eksperyment był pierwszym, gdzie użyto większej dawki ekstraktu oraz wnikliwie zbadano jego wpływ na organizm. Opierając się na uzyskanych wynikach, stwierdzono, że korzystne zdrowotne efekty powodowane przez zieloną kawę są skutkiem działania kwasu chlorogenowego obecnego w nieprażonych ziarnach kawy (właściwości kwasu chlorogenowego są niszczone podczas prażenia kawy). Prażenie dodaje ziarnom kawy specyficznego koloru, aromatu i smaku. Ziarna zielonej kawy, w przeciwieństwie, są mało aromatyczne o delikatnie gorzkim smaku.

Suplementy diety z najwyższą koncentracją ekstraktu z zielonej kawy:

[źródło: www.acs.org]

Komentarz do “Badania kliniczne wyciągu z zielonej kawy

  • 31 grudnia 2020 o 20:14

    Próbowałem pić zieloną kawę, ale jest kompletnie bez smaku… Ewentualnie z odrobiną miodu… Na dłuższą metę nie jestem w stanie się zmusić.

Dodaj komentarz