Suplementy diety i witaminy przeciw starzeniu

Trwa debata dotycząca skuteczności kremów przeciw starzeniu oraz suplementów diety, które utrzymują skórę w młodzieńczym stanie. Które są skuteczne, a które nie? Zwolennicy stosowania kremów twierdzą, że witaminy zawarte w kremach, które stosuje się miejscowo, skutecznie zapobiegają starzeniu się skóry i powodują wyrównywanie zmarszczek. Zwolennicy suplementów diety uważają, że skuteczne działanie odmładzające mają jedynie witaminy i utleniacze, które zażywamy w formie doustnej. Jak wybrać suplementy diety i witaminy przeciw starzeniu?

Wiadomo, że wolne rodniki niszczą komórki w organizmie i również w skórze człowieka a przeciwutleniacze skutecznie temu zapobiegają. Wolne rodniki są naturalnym produktem, który powstaje w wyniku procesów zachodzących w żyjącym organizmie. Jednak ilość wolnych rodników może być zwiększona przez ekspozycję na różne czynniki środowiskowe, między innymi na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Zwiększona ilość wolnych rodników powoduje przyspieszenie procesu starzenia.

Suplementy diety i witaminy przeciw starzeniu

Istnieją trzy przeciwutleniacze, które skutecznie zmniejszają szkodliwy wpływ słońca na skórę i zapobiegają uszkodzeniom skóry przez promienie UV: selen, witamina E i witamina C.

Selen to pierwiastek chemiczny, który pomaga chronić organizm przed ryzykiem wystąpienia nowotworu, w tym również rakiem skóry, który jest spowodowany ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Selen wpływa także na elastyczność tkanek i spowalnia twardnienie tkanek, które jest konsekwencją utleniania. Źródłem selenu są między innymi pełnoziarniste zboża, owoce morza, czosnek i jajka.

Zgodnie z aktualną wiedzą, witamina E jest bardzo ważnym przeciwutleniaczem, ponieważ chroni błony komórkowe. Naturalne źródła witaminy E, to na przykład: oleje roślinne (olej słonecznikowy), ziarna, owies, orzechy i produkty mleczne. Według dermatologów, stosowanie witaminy E może zmniejszyć uszkodzenia spowodowane przez ekspozycję na światło słoneczne i ograniczyć produkcję komórek nowotworowych. W celu zmniejszenia zmarszczek i dla poprawienia tekstury skóry, zaleca się stosowanie 400 miligramów witaminy E dziennie.

Witamina C jest tak samo ważnym przeciwutleniaczem, jak witamina E – skutecznie niweluje wolne rodniki, zapobiega rakowi i spowalnia proces starzenia. Kwas askorbinowy pomaga również w walce z łojotokiem i trądzikiem. Palenie tytoniu, ekspozycja na słońce i narażenie na zanieczyszczone środowisko – pozbawiają skórę składników odżywczych. Dlatego konieczne jest dostarczenie odpowiedniej dawki witamin poprzez suplementację.

Stworzenie kremu do skóry, który dostarczyłby skórze odpowiedniej dawki witamin, jest trudne, ponieważ dobroczynne składniki ulegają szybkiemu utlenianiu i stają się nieużyteczne. Istnieją jednak suplementy diety, które mogą pomóc w tej sytuacji. Suplement LAMININE działa przeciw starzeniu jako antyoksydant oraz jest polecany na problemy skórne, łuszczycę, trądzik i niegojące się rany. Zalecana dawka, to od dwóch do sześciu kapsułek dziennie, w zależności od nasilenia objawów chorobowych.

Dodaj komentarz