Rodzaje skóry, kremy przeciwsłoneczne i SPF

Prawie każdy przebywa codziennie na świeżym powietrzu. Uprawiamy rozmaite sporty, chodzimy na spacery, odpoczywamy na łonie natury lub jesteśmy na zewnątrz bo taką mamy pracę. Niezależnie od tego, czy jesteś na zewnątrz w celach rekreacyjnych czy zarabiasz w ten sposób, wielokrotne narażenie na słońce będzie miało oczywiste następstwa dla skóry.

Skóra która jest wielokrotnie narażona na słońce, staje się twarda, gruba, i wcześniej pojawiają się zmarszczki.

Odpowiednio wybrany produkt z filtrem przeciwsłonecznym zapewnia wystarczającą ochronę przed słonecznym promieniowaniem UV. Jest to skuteczny sposób ochrony skóry przed efektami starzenia.

Oferta kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym jest bardzo szeroka. Jeśli chcesz wybrać krem pasujący do Twojej skóry, weź pod uwagę poniższe czynniki.

Skład kosmetyków przeciwsłonecznych

Niektóre produkty z filtrem przeciwsłonecznym chronią tylko przed promieniowaniem UVA lub przed promieniowaniem UVB. Promieniowanie UVB jest bardziej szkodliwe dla skóry. Jednak można kupić kosmetyki, które jednocześnie chronią przed obydwoma rodzajami promieniowania słonecznego. Przed kupnem upewnij się, że wszystkie składniki pochodzą z naturalnych i bezpiecznych źródeł i nie zawierają substancji potencjalnie szkodliwych.

SPF, współczynnik ochrony przed słońcem

Numer SPF na etykiecie produktu określa siłę ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Na podstawie numeru SPF można wyliczyć czas przez który krem będzie chronił przed oparzeniem słonecznym. SPF określa ile razy dłużej można przebywać na słońcu, niż bez użycia kremu. Na przykład, jeśli normalnie (bez użycia kosmetyków przeciwsłonecznych) możesz przebywać na słońcu przez 20 minut zanim dojdzie do oparzenia, to żeby wydłużyć ten czas pięciokrotnie, musisz użyć produktu z SPF o wartości 5.

Typ skóry

Przy wyborze kremu do ochrony przeciwsłonecznej ważne jest rozważenie różnych typów skóry, ponieważ skóra może reagować na działanie słońca bardziej lub mniej gwałtownie. Dzieci powinny stosować produkty z SPF o wartości minimum 15. Osoby o jasnej karnacji powinny stosować produkty z SPF o wartości pomiędzy 20 i 30. Osoby o ciemnej karnacji są najmniej narażone na oparzenie słoneczne, im wystarczą filtry przeciwsłoneczne o wartości pomiędzy 8 i 12. Największą ostrożność powinny zachować osoby o bardzo jasnej karnacji oraz osoby cierpiące na choroby skóry. W tym przypadku należy rozważyć użycie produktów z filtrem przeciwsłonecznym z najwyższym dostępnym SPF.

Po wybraniu najodpowiedniejszego produktu ochrony przeciwsłonecznej i niezależnie od typu skóry, przed użyciem środka przeciwsłonecznego należy zastosować krem ​​przeciwsłoneczny. Aby zapewnić jak najlepszą ochronę przed promieniowaniem UV, produkt do ochrony przeciwsłonecznej powinien być równomiernie rozłożony na wszystkich obszarach skóry, które będą narażone na promienie UV.

Niezależnie od Twoich decyzji dotyczących wychodzenia na słońce, pamiętaj że dbać o skórę możesz jedynie „teraz”, a przyszłość pokaże czy robiłaś to dobrze.

Dodaj komentarz